Usługi Budowlane

Dźwigary dachowe kratowe

Wiązary kratowe i ramy: a), b), c), cl), f). h) wiązary, e), g), i) ramy.

Na rysunku przedstawiono różne rodzaje dźwigarów dachowych kratowych i ram stanowiących drewniane konstrukcje inżynierskie, które mogą być wykonane z desek, bali lub krawędziaków. Do połączenia elementów stosuje się głównie łączniki mechaniczne: gwoździe, śruby, pierścienie i płytki wciskane.

Wiązary dachowe: a) wiązar z desek, b) wiązar z bali, c) nakładki łączące połówki’ wiązara, d) tężnik pionowy, c) złącza gwoździowane, f) szczegóły połączeń za pomocą płytek: kolczastych; 1,2 — pasy górny i dolny, 3 — słupek, 4 — krzyżulce, 5 — nakładki łączące pasy dźwigara, 6, 7 — deski tężnika, 8 — płytki wciskane z blachy, 9 — przekładka.

Wiązary kratowe wykonane z desek (rys. a) mogą być wykorzystane do dachów jednospadowych i dwuspadowych. Wiązary dwuspadowe wykonuje się często z dwóch segmentów połączonych za pomocą przykładek skręcanych na śruby lub przybitych gwoździami. Wiązar pokazany na rys. b wykonuje się z bali, a poszczególne elementy łączone są za pomocą płytek wciskanych. Płytki te mogą być również stosowane do połączenia desek w wiązarach pokazanych na rys. d.

Wiązary i dźwigary powinny być montowane (wykonywane) z zastosowaniem ujemnej strzałki (ugięcie do góry), aby po obciążeniu pas dolny dźwigara przyjął pozycję poziomą bez widocznego ugięcia do dołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *