Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

Stylizacje vintage są znane nie tylko w modzie, ale także i designie. Taka stylizacja to kwintesencja nowoczesnego wzornictwa wraz z charakterystycznymi akcentami znanymi z różnych epok.

Styl vintage bazuje na finezyjnych zestawieniach modernistycznych mebli z starodawnymi dodatkami i wzorami. W tego rodzaju stylizacjach widujemy skórzane fotele z przełomu wieków oraz poduszki z wzorami z lat 80 tych. Zaskakujący jest to, iż w tym wypadku przeciwieństwa doskonale ze sobą współgrają. Do wykonania elementów aranżacji używa się najczęściej mebli i dodatków z odzysku, postarzanych lub odnawianych.

Styl vintage sprawdza się w wielu miejscach. Stosuje się go w salonach, sypialniach, pracowniach, biurach, a także miejscach publicznych. Tak urządzone wnętrze to idealne miejsce na urządzenie domówki, imprezy sylwestrowej bądź karnawałowej. Bardzo często w ten sposób stylizuje się również puby i restauracje.

Styl cechuje bogactwo fikuśnych dodatków takich jak poduszki, zdobienia, ramki na zdjęcia, plakaty, dodatki kolekcjonerskie związane z popkulturą. Obicia krzeseł, sof i kanap przerabiane są tak, by imitować styl lat 30tych, 50tych i 60tych. Bardzo częstym zabiegiem jest wykorzystywanie efektu patchworku – materiały łączy się tworząc niezwykle barwne kompozycje kolorystyczne.

Tego typu przedmioty bez problemu można odszukać w zakamarkach domowej piwnicy, babcinego strychu, a także na aukcjach internetowych i na pchlim targu. Warto zwrócić uwagę także na kolorystykę, która jest kolejnym wyznacznikiem tego stylu. Wnętrza aranżowane vintage są zazwyczaj bogate w zestawienia kolorów takich jak błękit, turkus, zieleń, czerń, brąz, pomarańcz, turkus, czerwień oraz brąz. Bardzo często są one zestawiane z bielą, która pełni funkcję tła.

Ja bardzo lubię elementy starego w nowoczesnych wnętrzach, podoba mi si e pomysł strych, ale odnowionych krzeseł do nowoczesnego stołu w kuchni. Takie zestawianie znalazłam na maxmag, gdzie piszą o wystroju wnętrz. Przy kolejnym remoncie, takie rozwiązanie zastosuję.

Też mi się podobają takie połączenia. W ogóle vintage + nowoczesność może dać świetny efekt.