Jak zaplanować oświetlenie w domu?

Jak zaplanować oświetlenie w domu?

Dobrze zaplanowane oświetlenie w dużyrn stopniu przyczynia się do stworzenia określonego klimaty w mieszkaniu, a dziś można wybierać wśród bardzo różnorodnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, opraw oświetleniowych.

Jednym z najpopularniejszych typów opraw oświetleniowych, pomijając wiszącą na kablu oprawkę, jest obudowa lampy mocowana bezpośrednio do sufitu lub ściany. Oprawa ta wyposażona jest w podstawę mocującą, w którą wmontowana jest oprawka na żarówkę. Podstawę podłącza się bezpośrednio do obwodu elektrycznego, a z zewnątrz nakłada się na nią osłony, które dają przyjemne, rozproszone światło. Takie oprawy doskonale się sprawdzają wtedy, kiedy potrzebne jest dodatkowe oświetlenie tła pomieszczenia. Obudowy montowane bezpośrednio mogą być wyposażone w lampy wolframowe lub fluorescencyjne (świetlówki), a osłona rozpraszająca światło może być wykonana ze szkła lub z plastiku, może być biała lub kolorowa, gładka lub ozdobna. Przy osłonach z tworzyw sztucznych trzeba uważać, żeby nie przekroczyć dopuszczalnej mocy żarówki (informacja ta jest umieszczona na obudowie).
Innym rodzajem oświetlenia jest reflektor punktowy. Nadaje się on do oświetlania obrazów, cennych przedmiotów czy nawet stanowisk pracy. W sprzedaży dostępne są pojedyncze reflektorki na ścianę lub sufit, jak również zestawy kilku reflektorów, zamontowane na jednej podstawie. Znacznie większe możliwości ustawienia świateł daje tzw. oświetlenie ramowe. Jest to specjalna rama z wmontowanymi przewodami, do której można podłączyć lampki nastawne.
Oświetlenie zewnętrzne może być trojakiego rodzaju: proste, montowane bezpośrednio lampy w obudowie przegrodowej, dekoracyjne, stylizowane latarnie oraz reflektory iluminacyjne do oświetlenia terenu. Przed kupnem wybranego modelu lampy zawsze należy się upewnić, czy nadaje się do użytku zewnętrznego.

Z pewnością nie jest to łatwe dla człowieka który z architektura wnętrz nie miał wcześniej do czynienia. Z pewnością nie najlepszym pomysłem jest zawieszenie pojedynczego żyrandolu na środku sufitu. Trochę nie te czasy, nie ta moda. Na szczęście teraz producenci oświetlenia proponują nam takie cudeńka, że nic tylko bawić się światłem. Ale jeśli naprawdę chcemy osiągnąć niesamowity efekt świetlny, kupmy taśmy ledowe. Sa giętkie, samoprzylepne i dają wręcz nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. A dla tradycjonalistów proponuję zakup klasycznych, lecz energooszczędnych diod led, którymi możemy podświetlić wnęki czy podwieszony sufit. Projektowanie oświetlenia to większa zabawa i wyzwanie niż kupowanie mebli.

Oświetlenie domu i mieszkania jest bardzo ważnym elementem , ogromne znaczenie mają tu żyrandole , lampki nocne i lampy podłogowe dając światło łagodne o ciepłym zabarwieniu. Pomocną rolę w doświetleniu pełnią kinkiety , tworzą dyskretny i intymny nastrój. Każdy dom jest miejscem szczególnym, które pozwala mam oderwać się od codziennych obowiązków i problemów. To oaza relaksu i najbardziej reprezentacyjne miejsce w naszym domu ze względu na to, że przyjmujemy w nim gości