Czy warto zainwestować w sufit podwieszany?

Czy warto zainwestować w sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie konstrukcyjne dla naszego domu. Posiada on wiele zalet, dlatego warto zastanowić się, czy nie sprawdzi się właśnie u nas. Ale czy na pewno?

Ależ oczywiście! Sufity podwieszane stanowią ładne wykończenie aranżacji wnętrz, na dodatek są w miarę tanie oraz łatwe w montażu. Takie rozwiązanie ułatwi nam ukrycie przewodów instalacyjnych, pozwoli na możliwość ciekawego oświetlenia wnętrza, a przede wszystkim pozwoli na odświeżenie danego pomieszczenia i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Dzięki gładkiej powierzchni płyt sufity podwieszane nie różnią się zbytnio od tradycyjnego sufitu, mogą być malowane na dowolny kolor, a także modelowane w dowolne kształty, pod warunkiem, że zastosujemy płyty obustronnie pokryte włóknem szklanym. Ponadto stosując odpowiedni rodzaj płyty, tego typu rozwiązanie możemy zamontować w każdym pomieszczeniu.

By wykonać montaż takiego sufitu potrzebny nam będzie stelaż. Zostaje on wybrany w zależności od wielkości i kształtu danego pomieszczenia. Do wyboru mamy trzy rodzaje stelaży. Pierwszym z nich jest jednopoziomowy jednokierunkowy do pomieszczeń podłużnych. Stanowi on najprostszą wersję sufitu na stelażu stalowym. Drugi – dwupoziomowy krzyżowy przeznaczony jest do pomieszczeń o dużej powierzchni. Do jego właściwości należy znaczne obniżenie pomieszczenia. Trzeci rodzaj to stelaż jednopoziomowy krzyżowy. Jest on łatwy do wypoziomowania i ma dużo punktów zaczepienia w stropie, dzięki czemu osadzone na nim płyty kartonowo-gipsowe posiadają więcej miejsc podparcia i są przez to mniej narażone na uszkodzenia.

Samo wykonanie sufitu podwieszanego nie jest trudne i polega na mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do konstrukcji nośnej. Składa się ona z wieszaków i łączników oraz kształtowników, takich jak profile CD i UD, które umożliwiają ustawienie powierzchni sufitu z uwzględnieniem żądanej formy. Mnogość form pozwala na precyzyjne dobranie wyglądu sufitu do potrzeb wybranej aranżacji. Ograniczeni jesteśmy tu wyłącznie naszą wyobraźnią, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.