Jak w najprostszy sposób usunąć starą tapetę i przykleić nową?

Jak w najprostszy sposób usunąć starą tapetę i przykleić nową?

Usuwanie starych tapet:

Przyklejoną do ściany tapetę nacinamy w licznych miejscach skrobakiem do tapet lub drucianą szczotką.
Rozpuszczamy środek do usuwania tapet w odpowiedniej ilości w wodzie, a następnie zmywamy powierzchnię tapet. Dzięki nacięciom tapeta szybciej nasiąknie i będzie ją łatwiej oderwać.
Po nasiąknięciu podważamy brzeg odcinka tapety szpachelką i odrywamy płat tapety od ściany.
Jeżeli na ścianie pozostaną fragmenty tapety, czynności znów powtarzamy.
Tapety zmywalne są pokryte cienką, przezroczystą warstwą winylu, która ułatwia mycie oraz zapobiega powstawaniu plam. O powierzchnię takiej tapety należy dbać regularnie: odkurzać miękką szczotką, przetrzeć wilgotną ścierką nasączoną łagodnym środkiem myjącym rozpuszczonym w ciepłej wodzie, a następnie zmyć ciepłą wodą. Szczotka o twardym włosiu może uszkodzić taką tapetę.

Tapety niezmywalne wymagają łagodniejszych zabiegów. Kurz ścieramy z nich miękką szczotką lub szmatką. Zabrudzone miejsca czyścimy boraksem w proszku, a brud usuwamy za pomocą szczotki. Można także wypróbować domowy sposób: delikatnie potrzeć plamy kulką uformowaną z chleba albo chlebową gumką do mazania.

A jesli chodzi o przyklejanie nowych tapet to:

Mierzymy odległość od sufitu do listwy podłogowej i dodajemy 2-3 centymetry zarówno od góry, jak i od dołu. Jeżeli tapeta ma wzory, które trzeba dopasować, przy docinaniu kolejnego kawałka musimy wziąć pod uwagę ich układ. Kiedy mamy już przygotowane kilka pierwszych kawałków tapety możemy je posmarować klejem. Trzeba to robić starannie, zaczynając od środka pasa i przesuwając się w stronę jego brzegów. Uważajmy przy tym, żeby nie zabrudzić klejem ozdobnej powierzchni tapety.
Bardzo ważne jest, aby pierwszy fragment tapety przykleić dokładnie pionowo. Ponieważ większość ścian nie ma idealnych kątów prostych, warto skorzystać z pionu (linki z ciężarkiem) albo z poziomnicy. Należy przytrzymać pion od góry i zaczekać, aż się przestanie poruszać. Wtedy w kilku miejscach na ścianie zaznaczamy ołówkiem punkty i przykładając prostą deskę lub poziomnicę, łączymy je w pionową linię.
Tapetę przyklejamy zaczynając od góry i zostawiając 2-3 cm nadwyżki. Gładzimy płaskim pędzlem od środka ku brzegom, aby wyrównać wszelkie wybrzuszenia. Pas tapety powinien przykryć kąt pokoju zachodząc ok. 1 cm na sąsiednią ścianę.
Trzeba wyznaczyć górną linię cięcia i odciąć nadwyżkę tapety. Szerokim, płaskim pędzlem dociskamy górę do ściany, a potem tę samą czynność powtarzamy przy styku z podłogą (listwą podłogową).
Drugi kawałek przyklejamy równo z brzegiem pierwszego, tak by pomiędzy nimi nie było widać śladu łączenia. Jeżeli tapeta ma wzór musimy drugi pas tak ułożyć, aby utworzył kontynuację szlaczków lub obrazków.
Górę i dół drugiego pasa przycinamy według wskazówek z punktu 4, a następnie przyklejamy pozostałe pasy tapety. Ostatni pas tapety powinien zachodzić na narożnik lub róg ściany na ok. 1 cm. Pamiętajmy, żeby go dobrze docisnąć. Po skończonym tapetowaniu usuwamy ewentualne ślady kleju z sufitu, gzymsów i listwy podłogowej – najlepsza będzie do tego czysta, wilgotna gąbka.