Przycinanie płytek ceramicznych

Przycinanie płytek ceramicznych

Często zachodzi konieczność przycięcia płytek brzegowych. W sprzedaży jest wiele wymyślnych urządzeń do cięcia kafelków, niektóre wyposażone w przyrządy pomiarowe i znakujące. Najczęściej spotykany kra jak do cięcia płytek ceramicznych ma ostrą końcówkę ze stali hartowanej, która wcina się głęboko w glazurę, umożliwiając przełamanie płytki wzdłuż wytyczonej linii. Inny typ krajaka wyposażony jest w małe kółko do rysowania glazury i w imadło do przytrzymywania płytki.

Przed przycięciem płytki brzegowej należy ją oprzeć krawędzią o ścianę, odmierzyć brakującą szerokość i zaznaczyć ołówkiem linię cięcia. Nacięcie należy zawsze wykonywać po stronie glazurowanej. Jeśli używasz zwykłego krajaka, podłóż pod kafelek dwie zapałki na wysokości cięcia, po czym naciśnij mocno z obu stron. Używając krajaka z imadłem, zaciśnij w nim płytkę. Wygładź krawędź pilnikiem do glazury.

Przełamywanie płytki.
Po zrobieniu nacięcia w glazurze umieść płytkę na gładkiej powierzchni i podłóż pod nią dwie zapałki na wysokości linii cięcia. Naciśnij mocno z obu stron. Jeśli używasz krajaka z imadłem, zaciśnij w nim płytkę.