lampka nad prysznicem

lampka nad prysznicem

Proszę o informację czy mogę zamontować bezpośrednio nad prysznicem jakieś oświetlenie? Jeżeli tak to jakie? Do tej pory nie było ale szykuje się remont to można by tam prąd podciągnąć tylko muszę wiedzieć jaki bo 230V to chyba niebezpieczny w takim miejscu?

Nad prysznic wymagana jest klasa odporności na wilgoć IP65 napięcie 12V. Tylko z tego co się już zdążyłem zorientować to nie ma natynkowych opraw o tej klasie szczelności. Oświetlenie nad prysznic są przeważnie do wbudowania. Mój znajomy coś wykombinował aby sufitu nie podwieszać to znalazł ładną oprawę zewnętrzną natynkową na 12V i doprowadził nad prysznic już bezpieczny 12V napięcie. Gdzieś w skrzynce z bezpiecznikami wsadził trafo.

Można też oświetlić taśmą led, doprowadzając oczywiście bezpieczny dla człowieka prąd 12V. Odporne na wilgoć taśmy led montujemy w profilu aluminiowym na tynku, bez wbudowywania. Profil odporny na korozję oczywiście i możemy ułożyć jakiś dowolny kształt. Zajmuje mało miejsca nie trzeba podwieszać i możemy uzyskać naprawdę dużo jasnego światła.

Oświetlenie kabiny nie musi przecież być na suficie. Można takie profile do taśm led wkomponować w płytki na dowolnej wysokości, w pionie w poziomie jak komu wygodnie . Taśma za mleczną szybka nie razi w oczy jakby co. Widziałem na własne oczy takie rozwiązanie i bardzo mi się podobało.

Myślę, że zwykłe halogenki na podwieszanym suficie będą tu ok. Sama mam takie u siebie i sprawdzają się bardzo dobrze.