Jakie karnisze zastosować w domu?

Jakie karnisze zastosować w domu?

Zasłony są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym pokoju, a więc właściwy wybór karnisza ma doży wpływ na ostateczny wygląd okna. Obecnie na rynko mamy szeroki wybór karniszy: od prostych, nie rzucających się w oczy, po bardzo ozdobne. Ich instalowanie Jest nieskomplikowane.

Jednymi z najbardziej gustownych, a zarazem nie rzucających się w oczy karniszy, są wąskie, białe szyny z plastiku łub metalu. Sprzedawane są w dużej gamie typowych rozmiarów wraz z wieszakami (żabkami), za pomocą których zawiesza się zasłony.
Montaż karnisza jest prosty należy jedynie przyciąć szynę na odpowiednią długość, umocować w odpowiednim miejscu, po czym na końce założyć plastikowe ograniczniki. Niektóre z nich są na tyle elastyczne, że można je wygiąć i zainstalować przy oknach w kształcie łuku.
Większość karniszy mocowanych jest do ściany za pomocą specjalnych wsporników. Niektóre wsporniki składają się z dwóch elementów. Jeden przykręca się na odpowiedniej wysokości do ściany, a drugi po przymocowaniu do szyny łączy się z pierwszym. Zwykle takie wsporniki można też mocować do sufitu. Ma to zastosowanie, szczególnie wtedy gdy, karnisz rozciągnięty jest w poprzek wnęki okiennej.
Karnisze ozdobne
Niektóre karnisze, np. wykonane z brązu albo drewniane z nanizanymi na nie drewnianymi kółkami, oprócz funkcji czysto użytkowej po odpowiednim wyeksponowaniu mają też spełniać rolę dekoracyjną w pomieszczeniu. Tego rodzaju karnisze montowane są na wspornikach, które utrzymują je w pewnej odległości od ściany. Dzięki możliwości wydłużania i skracania wsporników odległość karnisz od ściany może być regulowana. Bardzo ważne jest solidne zamocowanie karniszy, a szczególnie wtedy, gdy wiszą na nich ciężkie zasłony. W wypadku ścian pełnych (murowanych) wkręty mocujące powinny być wkręcane w umieszczone wcześniej w ścianie kołki rozporowe. W wypadku ścian lub sufitów wykonanych z płyt gipsowych wsporniki powinno się przymocować do drewnianej lub metalowej ramy. Mocowanie karniszy do samej płyty gipsowej może się okazać niewystarczająco mocne.