Jak nowocześnie oświetlić dom?

Jak nowocześnie oświetlić dom?

Oświetlenie to ważny element wyposażenia domu czy mieszkania. Obecnie duży nacisk kładzie się zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność, dlatego też warto zastanowić się nad nowoczesnymi sposobami oświetlenia. Z pomocą przychodzą lampy LED.

Lampy LED coraz chętniej wybierane są jako podstawa oświetlenia różnych pomieszczeń. Nic w tym dziwnego. Lampy te posiadają wiele zalet, które rewolucjonizują wykorzystywanie energii świetlnej. Czym różnią się od standardowych żarówek? Przede wszystkim nie zawierają rtęci, dzięki czemu są bardzo ekologiczne. Poza tym nie przepalają się – ich moc tracona jest stopniowo, w miarę użytkowania oświetlenia. Warto przy tym pamiętać o lumenach – czyli jednostkach miary, w jakich określany jest strumień źródła światła. W przypadku żarówek LED lampa o wyższej mocy może posiadać mniej lumenów niż lampa o mniejszej mocy.

Do najważniejszych zalet żarówek LED należy ich energooszczędność. Obecnie wiadomo, że lampy te zużywają najmniej energii świetlnej ze wszystkich źródeł światła na rynku. Ponadto mogą się pochwalić długą żywotnością. Szacuje się, że w przypadku lamp LED jest to zakres około 50 godzin. Należy przy tym nie zapominać, że cecha ta doskonale sprawdzi się tam, gdzie lampy są często wykorzystywane. Im dłużej i częściej żarówka będzie świecić, tym większa oszczędność zostanie przez nią wygenerowana. Co za tym idzie, przed zakupem warto zastanowić się, w jakich pomieszczeniach dane oświetlenie będzie wykorzystywane. Kolejnym atutem LED jest krótki czas rozpalania. Samo rozpalanie nie pobiera dodatkowej porcji prądu, co również jest wielką zaletą.

Do minusów lamp LEDowych można zaliczyć cenę. Jednak patrząc szerzej, warto wziąć pod uwagę fakt, że koszty te szybko się zwrócą. Biorąc pod uwagę, że lampy te są bardzo ekonomiczne, w ciągu roku można zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę. Warto więc zastanowić się nad wymienieniem standardowych lamp na LEDy. Ich funkcjonalność z pewnością wyjdzie na plus. Nieprzekonanym warto dodać, że lampy LED oprócz swojej funkcjonalności mogą poszczycić się też ładną estetyką, która bez wątpienia stanie się doskonałym dopełnieniem aranżacji wielu wnętrz.

No właśnie słyszałam o ledach, nawet o tym czytałam, efekt super.

No ja też czytałam, że są bardzo fajnym rozwiązaniem, do tego można je zastosować w bardzo wielu ciekawych wariantach, także tych dekoracyjnych, co daje fajne efekty wizualne. Przykładem mogą być takie muzyczne taśmy led, które nie dość, że są dobrym podświetleniem dla mebli, to jeszcze mrugają w rytm granej muzyki.