Jaką wiertarkę elektryczną kupić?

Jaką wiertarkę elektryczną kupić?

Wiertarki elektryczne należały kiedyś do przedmiotów luksusowych. Obecnie stały się niezbędnym narzędziem każdego majsterkowicza. Ale jak spośród tych, które znajduję się na rynku wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom?

Przy zakupie wiertarki elektrycznej musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej moc. W instrukcji obsługi można znaleźć dane na temat znamionowej mocy pobierania, lecz informacja, która nas interesuje to używalna moc wyjściowa. Ta ostatnia stanowi przeważnie około 60% tej pierwszej, ale im lepsza, droższa wiertarka tym wyższy stosunek mocy wyjściowej do znamionowej.
Do cięższych prac, np. wiercenie w betonie lub jako napęd motorowy do piły lub dodatkowych narzędzi, najlepiej wybrać wiertarkę o mocy minimum 600 W. Wiertarki o małej mocy ok. 250 W – używamy do wiercenia w drewnie lub miękkiej cegle.Wiertarki
o mocy 350-400 W nadają się do większości zadań i sporadycznie do cięższej pracy.
Możliwość regulowania prędkości zwiększa zastosowanie wiertarki ,niższe obroty pozwalają na wiercenie w metalu lub kafelkach ceramicznych, wyższe na wiercenie w drewnie.Wiertarki z mechaniczną skrzynką biegów mają lepsze przełożenie mocy, niż te z elektroniczną kontrolą.
Niektóre modele oferują obroty w obie strony, co jest szczególnie przydatne, kiedy mamy do wkręcenia dużą ilość śrub, a zamiast do wiercenia używamy wiertarki jako śrubokręta.

Wiertarki udarowe
Do prac w betonie czy kamieniu konieczna jest wiertarka udarowa. Jest ona wyposażona w dodatkowy mechanizm, który nie tylko obraca uchwyt wiertła, ale również wprawia je w drganie, dzięki czemu wiertło także uderza i tłucze wiercony materiał. Większość wiertarek o średniej mocy dostępnych na rynku jest wyposażona w dodatkową funkcję udarową. Zastosowanie funkcji udarowej wymaga specjalnych wierteł widiowych.
Te które najczęściej są używane przez domowych majsterkowiczów mają uchwyty wiertła o średnicy 10 mm lub13 mm. Jest to jednocześnie średnica wiertła jakie można w nie włożyć, jak i wielkość wywierconego otworu. Wiertarki z 13 mm uchwytem wiertła są w stanie sprostać większości zadań.
Kilka innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki: przede wszystkim należy sprawdzić czy wiertarka ma wygodną rączkę i czy jest dobrze wyważona; może się to okazać ważne przy pracy wymagającej długich, intensywnych wierceń.
Ważna jest również długość przewodu wiertarki. Krótkie przewody w większości przypadków wymagają dodatkowych przedłużaczy.
Ostatnia rzecz – dodatki i nasady. Jeśli zamierzamy używać dodatków do wiertarki takich jak piła lub szlifierka, upewnijmy się najpierw czy te, które są dostępne na rynku pasują do naszego wybranego modelu.