Jak naprawić kapiący kran?

Jak naprawić kapiący kran?

Najczęstszym powodem cieknącego kranu są zużyte uszczelki. Możemy oczywiście wymienić cały kran na nowy, ale znacznie taniej będzie naprawić go samemu. Nowa uszczelka kosztuje grosze i można ją zamontować w przeciągu kilku minut – oczywiście, jeśli się wie jak.

Jak działają krany

Większość kranów działa w oparciu o tę samą prostą zasadę – przekręcenie gałki (pokrętła) otwiera, a jej zakręcanie zamyka przepływ wody. Dzieje się to za sprawą trzpienia, na końcu którego przymocowany jest tzw. grzybek wraz z uszczelką. To właśnie trzpień, podniesiony do góry przekręceniem gałki, powoduje swobodny przepływ wody.

Najczęstszym powodem cieknącego kranu są zużyte uszczelki lub kamień, który osadził się w gnieździe kranu. Mogą też osadzić się w gnieździe kawałki rdzy, które wraz z wodą przedostały się z rur. Wówczas koniecznością staje się oczyszczenie gniazda oraz wymiana uszczelki.

Zdjęcie gałki z trzpienia nie jest trudne. Za pomocą cienkiego śrubokręta podnosimy dekiel zakrywający śrubkę lub nakrętkę, którą pokrętło przykręcone jest do górnego końca trzpienia. Gałka pokrętki nasadzona jest na trzpień zakończony charakterystycznymi wycięciami, czyli tzw. wieloklinem. Następną czynność, którą musimy wykonać to odkręcenie nakrętki mocującej. Gałka pociągnięta delikatnie ku górze zsunie się z łatwością z wieloklinu i wtedy wykręcenie głowicy z gniazda kranu staje się proste. Do tej czynności używamy klucza nastawnego, jak poprzednio kręcąc nim w lewą stronę (gwinty prawe zawsze odkręcamy w lewo). Po wyjęciu głowicy zobaczymy grzybek, do którego za pomocą nakrętki przymocowana jest uszczelka.
Nakrętkę również odkręcamy w lewo, usuwamy starą uszczelkę i montujemy wszystkie części w odwrotnej kolejności.

Przeciek przy trzpieniu

Jeśli woda przecieka przy trzpieniu, przyczyną może być zużyty pierścień uszczelniający (w bateriach nowego typu) lub poluzowana nakrętka dławikowa (w starym typie).

W pierwszym przypadku najlepiej wymienić całą głowicę, która nie jest droga. W drugim przypadku można dokręcić nakrętkę dławikową, ale jest to rozwiązanie doraźne; w końcu i tak trzeba będzie dokonać wymiany głowicy.

Baterie bez nakrętek dławikowych

Niektóre baterie, nawet te z mosiężnymi głowicami, nie mają tradycyjnych nakrętek dławikowych. Trzpień umocowany jest w głowicy za pomocą krążka zaciskowego. Uszczelnienie tworzą dwa lub więcej pierścienie samouszczelniające nasadzone na trzpień – jeśli się przetarły, należy je wymienić.

Jeśli chcemy zdjąć pokrętło i odkręcić głowicę, postępujemy jak powyżej. Po zdjęciu pokrętła należy wyciągnąć krążek zaciśnięty na końcu trzpienia, który powinien swobodnie się wysunąć. Wtedy można zsunąć pierścienie samouszczelniające i je wymienić.

Baterie innego typu i zasady ich działania

Ze względu na rodzaj zasilania rozróżniamy dwa typy baterii: stojące i naścienne. Obecnie armatura łazienkowa prawie zawsze wyposażona jest w mieszacz, tzn. ¡eden kran, w którym miesza się zimna woda z gorącą. Kran ten może być nieruchomy lub obrotowy.
Zasada działania baterii stojących (montowanych na umywalkach lub zlewach kuchennych) i naściennych (montowanych nad wannami, umywalkami i zlewami) jest ta sama. Po odkręceniu pokrętła, woda zimna wpływa do wnętrza korpusu baterii i wypływa na zewnątrz przez wylewkę.
Woda zimna i gorąca, spotykając się wewnątrz korpusu baterii, dostaje się do komory mieszania, która jest stosunkowo obszerna, i tam następuje wymieszanie obu strumieni. Aby uzyskać wodę do mycia o odpowiedniej temperaturze, należy dozować przepływ wody gorącej i zimnej, aż w końcu z wylewki popłynie wymieszany strumień wody o wymaganej temperaturze i gorącej wody, mieszając je według z góry ustawionych parametrów. Jednak naprawa ich nie jest taka prosta i pomoc fachowca może okazać się niezbędna.

Zatkane sitko wylewki

Zatkane sitko wylewki może być równie irytujące. Ten na pozór mały drobiazg stanowi ważny element w prawidłowym przepływie ciepłej wody. Kawałki rdzy czy kamienia kotłowego wypłukiwane z rur wraz z wodą osiadają na sitku (zwanym też perlatorem) i mogą zmniejszyć przepływ wody do tego stopnia, że nasz gazowy piec łazienkowy przestaje grzać wodę.
Oczyszczenie sitka przywróci wymagany przepływ wody i system powróci do normy.

Demontaż sitka jest bardzo prosty.

Do tego celu potrzebny jest klucz nastawny. Tuleję, w której zamocowane jest sitko odkręcamy w lewą stronę, przytrzymując wylewkę ręką. W czasie demontażu wyciągamy uszczelkę, sprawdzamy w jakim jest stanie i w razie gdyby była odkształcona wymieniamy na nową.

Wymontowane z wylewki sitko zanurzamy w 10% roztworze podgrzanego octu. Po kilku minutach wyjmujemy je z roztworu i płuczemy pod bieżącą wodą, a następnie wkładamy z powrotem w wylot wylewki i przykręcamy kluczem w prawą stronę.

Przy tej okazji warto również oczyścić z kamienia całą baterię i przywrócić jej dawny blask.
Kiedy już rozkręciliśmy baterię na części, aby przeprowadzić wymianę uszczelek, należy wygotować baterię w 10% roztworze octu – oczywiście uprzednio usuwając jej wszystkie gumowe i plastykowe elementy. Czynność ta nie tylko poprawi wygląd, ale przywróci drożność naszej baterii.

Nie zapomnij !

Przed wymianą uszczelki w zwykłym kranie, należy zakręcić zasilanie wody, a następnie odkręcić pokrętło, aby wylać wodę pozostałą w rurze.
Zanim przystąpimy do rozkręcania baterii warto zakorkować zlew, aby nie zgubić rozkręcanych części.

KRANY Z ZAWOREM ZAMYKAJĄCYM

Nie ma większej różnicy między kranami z zaworem zamykającym wyposażonym w mechanizm rozwidlający a zwykłymi kranami stojącymi.Trzeba jednak pamiętać, aby zakręcić dopływ wody do zaworu, a także odkręcić wszystkie odpływy jakie on kontroluje. W ten sposób wypuścimy resztę wody z rury, do której zamontowany jest zawór, zmniejszając w ten sposób ryzyko jej zapowietrzenia.