Malowanie mieszkania

Malowanie mieszkania to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów nadawania mu pożądanego wyglądu. Wykończenie bowiem ścian i sufitów, oprócz doboru sprzętów, wyposażenia dodatkowego i rodzaju podłóg, ma na niego wpływ bezpośredni. Duże płaszczyzny od razu przyciągają wzrok patrzącego. Przede wszystkim zaś tworzą tło dla mebli i wyposażenia. Stąd tak ważny jest sposób ich wykończenia, w tym właściwy dobór barw.

Sposobów ich wykańczania jest wiele. Ściany najczęściej się maluje, również często – tapetuje, rzadziej okłada boazerią, tradycyjną lub panelową, jeszcze zaś rzadziej pokrywa specjalnymi matami lub okładzinami z różnych materiałów, np. płytkami korkowymi. W wypadku sufitów możliwości mamy nieco mniej. Można je malować i tapetować, a prócz tego wyklejać panelami styropianowymi i poliuretanowymi, mocować na nich okładziny panelowe. Odrębną techniką jest wykonywanie sufitów podwieszanych, nadających wnętrzu bardzo dobry wygląd i stwarzających szerokie możliwości jego aranżacji.

Decyzję, co wybrać, musimy podjąć sami -co najwyżej po konsultacji z architektem wnętrz. Nie każdy bowiem sposób wykończenia jest możliwy bądź celowy ze względów funkcjonalnych. Nie ma sensu np. sufit podwieszany w niskim i małym pokoju w typowym budynku wielorodzinnym.

Malowanie jest najtańszym spośród tych wszystkich i względnie najprostszym sposobem wykończenia. Zapewnia wykończeniu długą żywotność – jeżeli, oczywiście, użyjemy farb odpowiedniej jakości, właściwie przygotujemy podłoże i należycie pokryjemy ściany i sufity. Nieco więcej kłopotu może sprawić malowanie wysokojakościowe.

Postęp w dziedzinie chemii budowlanej przyniósł nowoczesne farby i lakiery do malowania ścian i sufitów, a także wszelkiego rodzaju stolarki otworowej.

Farby ścienne nie zawierają rozpuszczalników, dlatego nie powodują uczuleń alergicznych. Można je stosować do pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej; nawet tych, w których przebywają dzieci i niemowlęta.

Rozcieńczane wodą, są produkowane na bazie żywic akrylowych i kopolimerowych (lateksowych) o zróżnicowanym połysku: mat, pół-mat i połysk. Są odpowiednie do większości podłoży spotykanych we współczesnym budownictwie. Dobrze kryją dając powłoki w pełni zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości.

Jedną z głównych ich zalet jest to, że malowanie nimi nie pochłania wiele czasu. Duże powierzchnie można pokryć dwiema lub trzema ich warstwami w ciągu jednego dnia. Farby dostępne obecnie są odporne na niszczenie i w niczym nie przypominają wcześniej stosowanych klejowych i wodnych. Łatwo je nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo.