Jak tapetować ściany i trudne miejsca?

Przyklejanie i przycinanie
Tapetowanie zaczynamy od uniesienia posmarowanego klejem i złożonego arkusza. Trzymamy jego górną krawędź dwoma palcami kciukiem i palcem wskazującym, a resztę arkusza podtrzymujemy pozostałymi palcami. Po wejściu na drabinę, tapetę przykładamy do linii zaznaczonej wcześniej kredą, pozostawiając zapas od 2,5 do 5 cm na samej górze. Teraz pozostałą część podwiniętego arkusza puszczamy, aby się rozwinął. Tapetę przyciskamy lekko do ściany specjalną szczotką do tapet lub ściereczką. Następnie, szczotką dociskamy tapetę na framugach, gzymsach i listwach podłogowych. Aby uzyskać dokładniej odciśniętą krawędź, tępą stroną ostrza nożyczek przeciągamy wzdłuż krawędzi.. Tak zaznaczone krawędzie tapety odrywamy od ściany i przycinamy wzdłuż odciśniętych linii. Cały arkusz wygładzamy szczotką lub szmatką, aby usunąć pęcherze powietrza, które utworzyły się pod tapetą Kolejne arkusze przygotowane we wcześniej opisany sposób przyklejamy wzdłuż krawędzi porzedniego arkusza na styk. Zanim obetniemy nadmiar na górze, musimy się upewnić, czy wzór zgadza się z sąsiednim arkuszem. Gniazdka i narożniki
Przyklejamy jedynie górną część arkusza. Po czym lekko dociskamy go do znajdującego się pod spodem gniazdka, aby jego kształt odcisnął się na tapecie. Odciągamy tapetę od ściany i w środku odciśniętego miejsca, czubkiem nożyczek robimy otwór. Otwór rozcinamy na krzyż, a powstałe narożniki przycinamy nożem tapicerskim. Klejąc tapetę w wewnętrznym narożniku, musimy użyć dwóch arkuszy łączących się w samym rogu. Pierwszy przyklejany arkusz musi mieć naddatek 2,5 cm, który dociskamy do drugiej ściany zaokrągloną stroną nożyczek.
Przed przystąpieniem do klejenia pierwszego arkusza na drugiej ścianie, musimy ponownie wyznaczyć linię pionem. Przyklejając arkusz, ustawiamy go zgodnie z tą linią, tak by w narożniku zakrył zakład arkusza z poprzedniej ściany.
Gdy będziemy przyklejać tapetę do zewnętrznego narożnika, możemy zawinąć arkusz wokół niego. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy narożnik ściany jest pionowy i gładki.W przeciwnym razie tapeta uwypukli wszelkie nierówności. Jeśli nie chcemy ryzykować, możemy taki narożnik potraktować, jak wcześniej opisany narożnik wewnętrzny i okleić go dwoma arkuszami.
W takim wypadku pierwszy arkusz naklejamy tak, by wokół narożnika zawinąć 2,5-centymetrowy zakład. Za pomocą pionu wyznaczamy kredą kolejną linię pionową, według której przyklejamy drugi arkusz, także pozostawiając 2,5-centymetrowy zakład na narożniku. Wystający zakład przycinamy wzdłuż pionowej linii narożnika.

Dobra Rada
Moja pierwsza próba klejenia tapet skończyła się powstaniem pęcherzy oraz przesuniętym wzorem na olejnych arkuszach.

odpowiedź
Po posmarowaniu arkusza klejem, zanim przyklejmy go do ściany, trzeba odczekać 5 minut Jeśli arkusz tapety posmarowany klejem odrywaliśmy od ściany kilkakrotnie aby go dociąć, to ostateczne przyklęknie go do ściany powinno być wykonane jak najszybciej Bardzo ważne jest, byśmy tapetę delikatnie dociskali, a nie ciągnęli szczotką lub szmatką, gdyż spowoduje to rozciąganie się papieru.

Najtrudniej przykleić tapetę gładko i równo wokół ram drzwiowych, krzywizn oraz za kaloryferami. Warto zapoznać się z kilkoma tajnikami klejenia tapet w miejscach trudno dostępnych, które ułatwią i przyspieszą pracę.

Tapetowanie prostych i gładkich ścian możemy potraktować jako odpoczynek i oderwanie się od codziennych zajęć. Natomiast oklejanie zamocowanych przedmiotów, krzywizn i skosów bardzo często męczy i staje się powodem irytacji.
Nawet doświadczony majsterkowicz, który ma wprawę w mierzeniu i klejeniu tapet może mieć duże trudności, gdy ściany są nierówne. Szczególnie dotyczy to ścian pochyłych, które prawie nigdy nie trzymają pionu i rzadko kiedy są równe. Tapeta naklejona na taką ścianę będzie wyglądać jak by była pofałdowana. Naklejenie tapety w takim miejscu często jest niemożliwe, nie mówiąc o dopasowaniu wzoru. Tapety są wygodnym rozwiązaniem, jeśli tynk jest nierówny. Jeśli natomiast całe powierzchnie ścian są krzywe, kładzenie na nich tapet może stać się nie lada problemem.
Warto w tej sytuacji pomyśleć o innym sposobie wykończenia ścian. Jednym z nich jest wytapetowanie tylko części ściany w pokoju i pomalowanie reszty pomieszczenia dobraną kolorystycznie farbą. Jeśli jednak chcemy całość pokryć tapetą, jest kilka sposobów ułatwiających tę pracę.

Jaka tapeta
Pierwszą czynnością jest sprawdzeni ściana jest równa. W tym celu długi odcinek kantówki o prostej i równej krawędzi przykładamy do ściany i sprawdzamy, czy przylega do niej na całej długości. Jeśli okaże się, że ściana jest nierówna, to warto użyć tapety z włókna szorstkiego tapety złożone z dwóch cienkich warstw papieru wypełnionych wiórkami drzewnymi i sklejonych ze sobą, którą potem malujemy farbą emulsyjną, lub tapety dobrej jakości z bardzo drobnym wzorem. Należy zdecydowanie unikać dużych wzorów. Gdy oklejane ściany nie mają równych powierzchni, arkusze tapety z dużymi wzorami jest niezwykle trudno do siebie dopasować.
Tapety papierowe gorszej jakości podczas nanoszenia kleju naciągają się i odkształcają, co bardzo utrudnia dopasowywanie arkuszy na nierównych ścianach.