Jak najłatwiej wymienić rozbitą szybę?

Jak najłatwiej wymienić rozbitą szybę?

Najpierw poznajmy rodzaje szkła

Zwykłe, gładkie i bezbarwne, szkło jest powszechnie stosowane w domach na przykład do szklenia okien. Obecnie coraz rzadziej używa się już w handlu określenia szkło walcowane, ponieważ produkcja niemal wszystkich rodzajów szkła opiera się na technologu formowania szkła płaskiego na powierzchni płynnej cyny metodą float. Powstałe w ten sposób szkło float jest bardziej płaskie i mniej odkształcone niż to które produkowano dawniej przy użyciu metody ciągnienia tafli szklanych. Ta metoda jest wciąż stosowana przy produkcji szkła gorszej jakości, znanego również pod nazwą szkło ogrodnicze.
Szkło float może mieć różną grubość, od 2 do 25 mm. Dla potrzeb domowych stosuje się zazwyczaj tatle trzech grubości: 3 mm. do wprawiania małych szyb i oprawiania obrazów 4 mm do wprawiania szyb o powierzchni ok.1 m2 i do robienia małych półek, oraz 6 mm do wprawiania szyb o powierzchni ok. 2 m2. Do szklenia dużych okien i robienia blatów stołowych zazwyczaj stosuje się tafle o grubości 10 mm.

Szkło bezpieczne

Wadą zwykłego szkła jest jego podatność na stłuczenia. Jeśli chcemy zastosować szkło w miejscach, gdzie występuje takie ryzyko, należy użyć szkła bezpiecznego, które jest dostępne w trzech rodzajach szkło wzmocnione (hartowane), antywłamaniowe i zbrojone.
Szkło hartowane powstaje w procesie obróbki cieplnej i po stłuczeniu nie rozpada się na wąskie kawałki o ostrych krawędziach, lecz małe kryształy. Od dawna stosuje się je do wyrobu szyb samochodowych. Jego wadą jest to, że po zahartowaniu nie można go ciąć ani wiercić w mim otworów. Dlatego musimy od razu zamówić szyby o odpowiednich wymiarach.
Szkło antywłamaniowe powstaje z połączenia dwóch płyt zwykłego szkła, między którymi znajduje się warstwa tworzywa sztucznego. Można je dowolnie przycinać. Tworzywo sztuczne powoduje, że po stłuczeniu tafla nie rozpada się i dalej chroni pomieszczenie.
Szkło zbrojone ma wewnątrz siatkę wykonaną ze stalowego drutu, która powoduje, że po stłuczeniu tafla nie rozpada się na kawałki. Ten rodzaj szkła nie jest bardziej odporny na uderzenia niż zwykłe szkło, ale druciana siatka uniemożliwia przedostanie się do środka różnych przedmiotów. Główną zaletą jest jednak to, że zabezpiecza przed ogniem, przez godzinę i dlatego stosuje się je do szklenia drzwi w miejscach, gdzie występuje zagrożenie pożarowe. Takie szyby mogą być zarówno przezroczyste, jak i matowe.

Szkło wzorzyste

Szkło może mieć także wzorzystą powierzchnię Powstaje ona w procesie walcowania i nadaje tafli ciekawą fakturę. Występuje w wielu kolorach zazwyczaj spotyka się szkło bursztynowe, zielone i niebieskie. Szkło wzorzyste wykorzystywane jest celach dekoracyjnych, dając jednocześnie poczucie prywatności. Zalecane jest do szklenia drzwi i okien łazienkach, jak również kabin prysznicowych.
Dla uzyskania interesujących efektów można też zastosować szkło witrażowe albo poddane różnym rodzajom obróbki. Warto więc zajrzeć do zakładów szklarskich. Przyjrzyjmy się zwłaszcza lekkim szybom ze szkła witrażowego, dostępnym w różnych wymiarach doskonale nadającym się do szklenia okrągłych okienek.
Jeśli cierpimy z nadmiaru światła, warto zastanowić się nad założeniem szyb pochłaniających promieniowanie słoneczne. Takie szyby są podbarwiane albo mają przezroczystą, metaliczną powłokę. Są dostępne również jako zbrojone szkło
antywłamaniowe. Od niedawna produkuje się szkło, które przepuszcza ciepło słoneczne do wnętrza budynku, ale nie pozwala mu uchodzić na zewnątrz ma właściwości półprzepuszczalne.
Łatwo dostępny na rynku jest również szczególny rodzaj szkła odblaskowego, które rozprasza promienie świetlne. Ma ono na powierzchni lekką fakturę, charakteryzującą się zdolnością do rozpraszania tych promieni, odbijających się od szkła. Szyby z takiego szkła przeznaczone są do oprawiania dzieł sztuki wtedy, gdy odbijające się światło przeszkadza w odbiorze obrazu.

Dobra Rada

Szkło wzorzyste – kiedy zamawiasz taflę musisz najpierw określić jej wysokość, a potem szerokość inaczej może się okazać , ze wzór biegnie w niewłaściwą stronę.