Wykładzina podłogowa na rzepach cz.2

wykladzina ukladanie1. Niektóre z wykładzin dywanowych posiadają warstwę spodnią wykonaną z włókien. Do ich mocowania nadają się świetnie nowe rzepy podłogowe. Drobne haczyki o kształcie grzybka znajdujące się na powierzchni samoprzylepnej taśmy, zakleszczają się z fakturą pętelkową na spodniej warstwie wykładziny.
2. Podłoże musi być nośne, gładkie, mocne i suche oraz odpylone i odtłuszczone. W czasie remontu usuwa się starą wykładzinę wraz z resztkami kleju. Podłoga z kamienia lub płytek ceramicznych musi być wyczyszczona na mokro. Z kolei na podłożu jastrychowym trzeba uzupełnić ubytki.
3. W remontowanym pomieszczeniu przystąpiono najpierw do zagruntowania jastrychu. W ten sposób powierzchnia staje się bardziej trwała, odporna na zapylenie i stanowi podłoże o dobrej przyczepności, do którego łatwo przylega taśma. Środek gruntujący spełnia też rolę higieniczną, gdyż zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.
4. Wykładzinę dywanową rozkłada się w pomieszczeniu i przycina wstępnie z lekkim naddatkiem. Jedna osoba doskonale radzi sobie nawet z dużymi wymiarami. W narożu pomieszczenia: jedna noga spoczywa na podłożu, a drugą dosuwa się ostrożnie wykładzinę dywanową.
5. Wykładzina pozostaje rozwinięta co najmniej przez jeden dzień w temperaturze pokojowej. Potem odwija się jedną połowę i w odległości 3 centymetrów od ściany przykleja się pierwszy pas wzdłużny,…
6. …a następnie dociska się taśmę miękkim klockiem z korka. Potem nakleja się pasy poprzeczne w odstępie około 75 centymetrów. Po zdjęciu folii ochronnej z taśmy odwija się powoli połowę wykładziny i dociska do podłoża. W ten sam sposób mocowana jest druga połowa.
7. Jeżeli trzeba dokonać poprawek, wtedy można po prostu ściągnąć wykładzinę i po wyrównaniu docisnąć mocno do rzepów na całej powierzchni.
8. We wszystkich miejscach wymagających dodatkowej obróbki, np. przy przewodach grzewczych lub przy ościeżnicy drzwiowej, wykonuje się przycięcia i ewentualnie przykleja dodatkowe kawałki rzepów. Potem dociska się mocno wykładzinę do taśmy.
9. Po dokładnym dopasowaniu wykładziny przycina się ją specjalnym nożem w narożu. Jeżeli zostaną założone listwy przypodłogowe, to wtedy obróbka naroży nie musi być taka dokładna. Listwy przyścienne też można przymocować rzepami do wykładziny.

W przypadku podłoża jastrychowego należy przed przyklejeniem taśmy zagruntować powierzchnię, aby miała dobrą przyczepność. Poza tym podkład zapobiega powstawaniu pyłu. Kierując się wyborem środka gruntującego, trzeba mieć też na uwadze jego właściwości higieniczne. Musi on zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów pod wykładziną, gdyż te mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu i wywołują alergie. Materiał wykładzinowy jest składowany w rolkach przez dłuższy okres czasu, potem -również w rolce – dostarczany jest do domu. Rolki nie należy zaginać, nie można też po niej deptać. Po wstępnym przycięciu trzeba rozłożyć w pomieszczeniu całą wykładzinę i przechować przez okres co najmniej jednego dnia w temperaturze pokojowej. Leżakowanie ułatwia później równe przymocowanie wykładziny, bez zafałdowań i wybrzuszeń. Na krótko przed przyklejeniem taśmy do podłoża odwija się jedną połowę wykładziny. Taśma przyklejana jest do podłogi w odległości około trzech centymetrów od ściany. Na wytyczoną przez taśmę brzegową powierzchnię nakleja się pasy poprzeczne, z zachowaniem odstępu o szerokości około 75 centymetrów. Aby taśma dobrze przylegała do podłoża, dociska się ją mocno kawałkiem klocka wykonanego z korka. Potem zdejmuje się folię ochronną z taśmy i rozkłada powoli odwiniętą połowę wykładziny, dociskając ją – przez pocieranie – do podłoża. W ten sposób zapobiega się powstawaniu drobnych fałd i pęcherzy powietrza. Następnie odwijana jest druga połowa wykładziny i mocowana w ten sam sposób.