Jak domowymi sposobami czyścić drewniane meble i obicia tapicerskie?

Jak domowymi sposobami czyścić drewniane meble i obicia tapicerskie?

Podejmując próbę usunięcia plam i zabrudzeń należy zachowywać szczególną ostrożność i zaczynać od najłagodniejszych metod. Lepiej kilkakrotnie powtórzyć ten sam niegroźny dla mebli zabieg, niż jednorazowo zastosować drastyczny. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów służących do usuwania zabrudzeń z mebli, warto jednak zacząć od sposobów domowych pamiętając jednocześnie o właściwej wentylacji pomieszczenia.

Tłuste ślady palców zmywamy wilgotną dobrze wykręconą ściereczką namoczoną w wodzie z niewielką ilością płatków mydlanych. Po umyciu powierzchnię mebla wycieramy do sucha.
Ślady po gorących naczyniach to zwykle białe plamy świadczące o zniszczeniu zewnętrznej powłoki drewna. Usuwamy je za pomocą pasty do polerowania metalu, wcierając ją szybkimi ruchami zgodnie z kierunkiem słojów. Następnie nakładamy trochę wosku. Najlepiej polerować niewielkie fragmenty plamy i natychmiast ścierać wosk po jego naniesieniu.
Chropowate powierzchnie wygładzamy drobną wełną stalową zamoczoną w płynnym wosku. Przy meblach fornirowanych trzeba zachować szczególną ostrożność.
Ślady po płynach usuwamy w podobny sposób, jak białe plamy po gorących naczyniach.
Zarysowania powierzchni maskujemy kredką woskową w dopasowanym kolorze lub pastą do butów. Przed wypolerowaniem naieży poczekać, aż środek zostanie wchłonięty.
Plamy po alkoholu czyścimy pastą do polerowania metalu wcierając ją zgodnie z kierunkiem słojów, a następnie nakładamy nieco wosku.
Wszystkie obicia tapicerskie trzeba regularnie odkurzać usuwając kurz i brud tkwiący w zagięciach i szparach. Warto też pamiętać o następujących zasadach:

Środki przeciw zabrudzeniom i plamom sprawiają, że rozlana ciecz nie wsiąka w materiał, lecz w postaci kropel zbiera się na jego powierzchni.
Na oparciach sof i krzeseł można położyć ozdobne ochraniacze, na przykład koronkowe, nadające wnętrzu modny styl retro.
Narzuty na meblach chronią je przed zabrudzeniami (to ważne, jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci).
Ochraniacze na oparcia oraz podłokietniki na sofach i fotelach zabezpieczają miejsca najbardziej narażone na zniszczenie.
Pokrowce i narzuty z reguły łatwo się zdejmuje i pierze.
Obicia skórzane

Aby usunąć niewielkie plamy, wystarczy umyć skórzane obicie niewielką ilością wody uważając, żeby zbytnio nie namoczyć skóry. Większe zabrudzenia odkurzamy, po czym stosujemy mydło do skóry albo jakikolwiek inny środek do czyszczenia powierzchni skórzanych. Zanim będzie można znów korzystać z wyczyszczonej w ten sposób sofy lub fotela, trzeba poczekać, aż mebel całkowicie wyschnie. Jeżeli skóra zaczyna pękać lub wydaje się przesuszona, możemy ją spryskać odżywką do skór, ale najpierw w mało widocznym miejscu sprawdźmy, jak kupiony środek działa na kolor naszego obicia.

Jak usunąć wgniecenia w drewnianych meblach?

Wgniecenia w meblach drewnianych usuwa się przez położenie na miejscu wgniecionym wilgotnej, grubej szmaty, a następnie postawienie czubka gorącego żelazka bezpośrednio na samym wgnieceniu. Para wniknie w zgniecione drewno i spowoduje jego napęcznienie. Potem miejsce to można z powrotem wypolerować.