Jak przygotować i malować ściany oraz jak obliczyć ile farby należy kupić?

Jak przygotować i malować ściany oraz jak obliczyć ile farby należy kupić?

Ściany przed malowaniem należy odpowiednio przygotować. Ubytki i uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową, a następnie szlifujemy papierem ściernym. Jeżeli ściana nie jest równa należy ją poprawić gładzią gipsową i przeszlifować. Świeżo otynkowaną ścianę przed malowaniem trzeba zagruntować żeby nie wchłaniała farby. Stare warstwy farby zmywamy wodą z dodatkiem mydła malarskiego, aby usunąć brud i kurz, a następnie gipsujemy ubytki i wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym.

Jeżeli mamy ściany pokryte ciemnymi farbami lub tapetami ze wzorem i zamierzamy je pomalować na jasne kolory powinniśmy je uprzednio zagruntować. Jeśli poszczególne ściany w pomieszczeniu (albo ich fragmenty) bądź sufit chcemy pomalować na odmienne barwy szczególną trudność napotkamy w narożnikach i kątach. W takim przypadku najlepiej będzie poczekać, aż jedna farba wyschnie, osłonić brzeg pomalowanej ściany malarską taśmą maskującą (o niewielkiej sile klejenia), a następnie pokryć farbą drugą ścianę.

Ściany ze starymi powłokami malarskimi należy przed malowaniem zmyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego.
Malowanie zaczynamy od narożników oraz od pasa górnego (na styku z sufitem) i dolnego (na styku z listwą podłogową). W kątach, narożnikach oraz przy krawędziach innych powierzchni używamy wąskiego pędzla (ok. 5 cm) – zanurzamy go w farbie do połowy długości włosia, a nadmiar farby wycieramy o brzeg puszki lub kuwety. Aby nie zabrudzić listwy podłogowej czy podłogi można ją zakleić taśmą maskującą. W podobny sposób zabezpieczamy inne elementy ściany, np. wyłączniki światła.
Główną powierzchnię ścian malujemy wałkiem lub pędzlem ławkowcem. Pracę zaczynamy od góry i przesuwamy się ku dołowi, zaczynając od prawego narożnika – dzięki temu nie będziemy zahaczać pędzlem o pomalowane fragmenty (osoby leworęczne powinny zaczynać malowanie od lewej strony). Nie jest to jednak zasada obowiązkowa. Kiedy farba wyschnie nakładamy kolejną warstwę malując w taki sam sposób.

Ile farby trzeba kupić?

Aby obliczyć ile będziemy potrzebować farby musimy zmierzyć całą powierzchnię przeznaczoną do malowania. Powierzchnia ściany to jej wysokość pomnożona przez długość. Tak więc ściana o wymiarach 5 x 5 m ma powierzchnię równą 25 m2. Kupując farbę sprawdzamy na jak dużą powierzchnię przewidziana jest zawartość puszki. Nie zapominajmy jednak, że to tylko szacunkowe dane. W rzeczywistości ilość potrzebnej farby będzie zależeć od sposobu malowania oraz od rodzaju powierzchni.