Jak przygotować się do malowania ścian?

Jak przygotować się do malowania ścian?

Malowanie nie jest czynnością skomplikowaną i nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Przed rozpoczęciem warto jednak pamiętać o kilku sprawach.

Przede wszystkim bezpieczeństwo – należy unikać farb rozpuszczalnikowych, ponieważ podczas wysychania wydzielają one szkodliwe substancje. Ten rodzaj farb powinien być stosowany jedynie do prac malarskich przeprowadzanych na zewnątrz. Kolejnym istotnym czynnikiem jest limit zawartości LZO, czyli lotnych związków organicznych, wydzielanych do otoczenia. Dopuszczalna ich zawartość to 30 g/l. Stosowanie farb o niskiej zawartości LZO zminimalizuje ryzyko między innymi reakcji alergicznych naszego organizmu.

Znamy już najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem podczas malowania. Wybraliśmy też pewnie odpowiednią farbę. Pamiętajmy, że jej rodzaj zależy od pomieszczenia i jego funkcji. Gdy zdecydujemy się na odpowiednią dla nas, na przykład spośród wyboru, jaki oferują farby Dulux, możemy przygotowywać pomieszczenie. Przed rozpoczęciem warto również zastanowić się jakie narzędzia będą nam potrzebne. Do malowania wysokich pomieszczeń przyda się wałek z długą rączką. Jeśli nim nie dysponujemy, możemy użyć drabiny. Ważne by była ona solidna i bezpieczna.

Rozpoczynając malowanie, warto zabezpieczyć ramy okienne i futryny drzwi taśma malarską. Podobnie robimy z gniazdkami i włącznikami świateł. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się meble, należy przykryć je folią malarską. Ślady farby są uciążliwe do czyszczenia i trudno schodzą zwłaszcza z powierzchni drewnianych. Folia przyda się również do przykrycia okien i podłogi.

Gdy mamy zabezpieczone wszystkie elementy, możemy myśleć o odpowiednim stroju. Malowanie z pewnością nas wybrudzi, a jak wspomniano, farby nie spierają się łatwo. Warto więc pomyśleć o specjalnym stroju, którego potem nie będzie nam szkoda wyrzucić. Przechowywanie specjalnego stroju nie ma sensu, gdyż malowanie odbywa się raz na dłuższy czas. W sklepach można jednak dostać specjalne jednoczęściowe kombinezony malarskie. To tanie i wygodne rozwiązanie, które z pewnością ułatwi nam prace malarskie.