Jak tapetować ściany i trudne miejsca?

Klej
Klej i jego konsystencja są w tym wypadku bardzo ważne. Musi on być gęsty lub mocny, by dobrze przylegał do powierzchni, dzięki czemu nie będzie konieczne mocne dociskanie tapety do ściany to powoduje jej rozciąganie. Gęsty klej schnie dłużej, co daje więcej czasu na dopasowywanie tapety do nietypowych kształtów podłoża. Nie ma nic gorszego od konieczności zrywania pracowicie przyciętego arkusza, gdy okazuje się, że klej zasechł i musi być ponownie nałożony.
Często się zdarza podczas klejenia, że musimy zakładać krawędź jednego arkusza na drugi. Ze zwykłymi tapetami nie będzie kłopotu, jednak zakłady tapet winylowych muszą być podklejane specjalnym klejem, jaki klej będzie odpowiedni do tego celu najlepiej spytać sprzedawcę podczas kupowania tapety. Pamiętajmy jednak, że taki klej służy wyłącznie do podklejania krawędzi arkusza i nie zastępuje zwykłego kleju do tapet.
Ościeże okien i drzwi można wykańczać na kilka sposobów. jak to zrobić, gdy nadproże ściana nad oknem lub drzwiami i ościeże krawędź otworu w murze, w którym zamocowana jest rama są węższe od arkusza tapety.
– Gdy dojdziesz do okna, dopasuj wzór tapety do poprzedniego arkusza i zawieś tapetę, tak by potrzebny zakład zasłonił okno.
– Przyciśnij arkusz tapety do krawędzi wnęki okiennej i ostrym nożem lub nożyczkami przetnij wzdłuż odciśniętej linii.
– W samym narożniku wnęki wklej niewielki kawałek tapety, tak by jego część zawinęła się na ścianę. Przyciętą tapetę przyklej.
– Zawinięty i przyklejony arkusz tapety starannie dociśnij szczotką lub szmatka, aby dobrze przylegał. Nadmiar odetnij ostiym nożem lub nożyczkami.
– Następny arkusz przyklej obok, tak by jego nadmiar zwisał w dół. Podobnie jak poprzednio, dociśnij go aż do framugi i przytnij.

Łuki i wnęki
Gdy będziemy tapetować otwory okienne lub drzwiowe zamknięte łukiem, nie należy używać wzorzystych tapet. Mogłoby się zdarzyć, że wzór tapety z jednej strony łuku będzie do góry nogami. Można temu zaradzić przecinając pasek tapety wyklejający ościeże w najwyższym miejscu łuku i odwracając go wzorem w przeciwną stronę.
Kolejnym miejscem w którym trudno położyć tapetę jest wnęka zamknięta łukiem. Wnęki takie są podobne do ościeży w kształcie łuku, jednak wyklejanie tapety na tylnej ścianie jest dużo trudniejsze. Układanie tapety rozpoczynamy, tak jak w wypadku okna w kształcie łuku, od przycięcia jej z niewielkim zakładem wzdłuż krzywizny. Wykonujemy małe nacięcia na zakładzie i dociskamy go w stronę sklepienia tak, by uzyskać równą krawędź wzdłuż łuku.
Teraz przykładamy rolkę tapety, rozwiniętą na całą wysokość wnęki, by dopasować wzór tapety. Kiedy wzór będzie pasował, oznaczamy ołówkiem na arkuszu szczyt sklepienia i krawędź łuku.

Przycinamy arkusz na szerokość o 10-15 mm większą niż wskazuje zaznaczona linia łuku, tak by powstał zakład. Arkusz smarujemy klejem i za pomocą szczotki do tapet lub szmatki dociskamy do ściany wewnątrz wnęki.
Prawdopodobnie, konieczne będzie przycięcie arkusza w kilku miejscach, aby go dobrze dopasować wewnątrz łuku. Aby zakład dobrze przylegał, trzeba obłą częścią nożyczek docisnąć arkusz do samego rogu, a następnie odciągnąć tapetę. Na zagiętym zakładzie wykonujemy małe poprzeczne nacięcia wzdłuż całego łuku i ponownie dociskamy do ściany. Jeśli nam się nie uda pokryć całej wnęki jednym arkuszem, co jest bardzo prawdopodobne, to tym samym sposobem przyklejamy kolejne arkusze, dopasowując każdy z nich do poprzedniego wzoru. Gdybyśmy chcieli użyć tapety z dużym wzorem, to należałoby pracę rozpocząć od ułożenia arkuszy właśnie we wnęce. Pozwoli to na umieszczenie wzoru centralnie we wnęce, co nie udałoby się, gdybyśmy układali tapetę od początku ściany. Jeśli wnęka jest szersza niż jeden arkusz tapety, musimy go usytuować centralnie we wnęce za pomocą pionu. Wnęki o sklepieniu kopulastym nie można tapetować, gdyż nie udaje się tak przykleić arkusza, by nie powstały zmarszczenia.