Izolacja dachu z zewnątrz

Izolacja budynku z zewnątrz jest- z punktu widzenia fizyki budowli – najbardziej efektywna. Także w przypadku dachu, izolacja na krokwiach ma wiele plusów w porównaniu z innymi metodami. Istnieje wiele sposobów na wykonanie izolacji z zewnątrz, zarówno w starych jak i nowych budynkach.

Poddasze jest chętnie adaptowane do celów mieszkalnych. Nie tylko ze względu na przystępne koszty przystosowania powierzchni, ale przede wszystkim z powodu ładnego widoku, dużej ilości światła i możliwości chwilowego odseparowania się od hałaśliwego życia domowego. Poddasze ma również ujemne strony: częste są tutaj – szczególnie w starszych budynkach – duże wahania temperatury. Latem jest zbyt gorąco, a zimą chłodno i wietrznie.

Wpływa to na obniżenie komfortu mieszkania i wzrost opłat związanych ze zwiększonym zużyciem energii.
Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest dobra izolacja dachu. Szczególnie skuteczne jest ocieplenie dachu z zewnątrz, to znaczy na krokwiach. Jeżeli stary dach wymaga już remontu, to wtedy przy okazji zmiany poszycia można skorzystać z tej metody. Izolacja na krokwiach ma tę zaletę, że umożliwia pokrycie całej powierzchni dachu jednolitą warstwą termoizolacyjną, chroniącą przed stratami ciepła i mostkami termicznymi. W ten sposób można też osiągnąć lepszą wiatroszczelnosć niż przy innych metodach termoizolacji. O dużej efektywności zewnętrznego ocieplenia dachu świadczy fakt, że porównując tę metodę z np. izolacją pomiędzy krokwiami, można zaoszczędzić 15-20% materiału izolacyjnego. Montaż przebiega niezależnie od odstępów pomiędzy krokwiami i straty materiałowe są niewielkie. Wielkoformatowe płyty termoizolacyjne zakrywają nieregularne odstępy i odkształcone drewno. Poza tym można dowolnie wybierać grubość warstwy izolacyjnej. Metoda ta nie wymaga na ogół wzmocnienia starej więźby dachowej, trzeba jedynie sprawdzić, czy istniejący przekrój krokwi sprosta wymogom statycznym. Ponieważ konstrukcja nośna osłonięta jest warstwą ochronną, pozwala to uniknąć późniejszych naprężeń występujących w więźbie, spowodowanych różnicą temperatury lub zmieniającą się zawartością wilgoci w drewnie.

Warstwa termoizolacyjna tylko wtedy spełnia należycie swe zadanie, gdy jest wiatroszczelna. Jeżeli ciepłe powietrze z wnętrza budynku przenika przez szczeliny do poszycia dachowego, to wtedy marnuje się nie tylko cenna energia, ale wraz z ciepłym powietrzem przenika do warstwy izolacyjnej wilgoć. Dlatego trzeba chronić warstwę termoizolacyjną od strony budynku przy pomocy warstwy parochronnej, wykonanej z odpowiedniego rodzaju folii. Konstrukcja dachowa z kolei osłania wnętrze budynku przed wpływem warunków atmosferycznych i wilgocią zewnętrzną. Jednak nie wystarczy tylko jedna warstwa zewnętrzna wykonana z dachówek ceramicznych lub blachy, konieczne jest wykonanie dodatkowej warstwy na izolacji, która może odprowadzać wodę oraz zapewnia wymaganą wiatroszczelność konstrukcji. Nawet najlepszy materiał izolacyjny nie spełni należycie swej roli, jeżeli nie zostanie zabezpieczony przed zimnym powietrzem, które może przenikać przez szczeliny lub od spodu.