Narzędzia i materiały

Jeśli chcemy osiągnąć zadowalające wyniki, pierwszym naszym zadaniem będzie zgromadzenie właściwych materiałów i narzędzi. Zadbaj o dobór odpowiedniego dla danego rodzaju płytek kleju i (jeśli to konieczne) zaprawy, dopilnuj też, by kupić wystarczającą ich ilość. Wodoodporna masa spoinowa służy do uszczelniania krawędzi wokół wanny czy umywalki. Dla płytek ceramicznych można też nabyć plastykowe krzyżaki, aby zachować równą odległość między kafelkami.

Ceramiczne płytki podłogowe i ścienne
Podstawowy zestaw narzędzi to kielnia lub szpachelka do nakładania kleju na ścianę czy podłogę oraz ząbkowana plastykowa łopatka do rowkowania warstwy kleju przed nałożeniem kafelków.

Narzędzia do cięcia płytek
Istnieje wiele rodzajów narzędzi do cięcia płytek; niektóre są wyposażone w miarkę umożliwiającą precyzyjne cięcie o pożądanej długości.
Do przycinania krawędzi wokół rur lub wycinania innych nietypowych kształtów najlepiej użyć szczypiec do cięcia glazury lub specjalnej piły.
Pilnik do glazury służy do wygładzania nierównych krawędzi. Wreszcie potrzebny nam będzie gumowy wałek do spoin oraz gąbka do czyszczenia płytek.

Zaprawa
Zaprawę cementową kupujemy w postaci proszku, który po rozprowadzeniu wodą przyjmuje konsystencję pasty. Można ją zabarwić lub kupić zaprawę barwioną.

Płyty wiórowe
Oprócz podstawowych narzędzi do cięcia będzie ci także potrzebny młotek do przybijania listew oraz zszywacz do mocowania płytek na listwie.

Płytki polistyrenowe i wklęski
Płytki polistyrenowe występują w dwóch wielkościach: o boku równym 30 i 60 cm; wklęski kupujemy w odcinkach o długości 1 m oraz w postaci specjalnych form narożnikowych. Do cięcia potrzebny ci będzie ostry nóż i linijka, stary pędzel do nanoszenia kleju do polistyrenu oraz szpachelka do wykończania złączy i brzegów wkłęsek.

Wklęski gipsowe
Kupujemy je w postaci dwumetrowych odcinków; wymagają one specjalnego przycięcia elementów narożnikowych.
Do przycinania użyjemy małej piłki ręcznej, a następnie naniesiemy kielnią lub szpachelką klej. Papier ścierny użyjemy do wygładzania przyciętych krawędzi.