Co polecacie do tynkowania i gipsowania?

Co polecacie do tynkowania i gipsowania?

Tynkowanie i gipsowanie to prace, do których majsterkowicze podchodzę z dużą obawą Zupełnie niepotrzebnie, gdyż czynności te wcale nie są trudne, jeśli tylko opanujemy parę trików i oczywiście użyjemy odpowiednich narzędzi.

Gipsowanie, tynkowanie oraz poziomowanie podłóg to prace, które mają ze sobą wiele wspólnego.Celem tych czynności jest równomierne rozprowadzenie warstwy masy gipsowej, zaprawy murarskiej, zaprawy tynkarskiej lub masy samopoziomującej – na powierzchni ściany, podłogi lub sufitu, aby w końcowym efekcie otrzymać twardą i gładką powierzchnię gotową do malowania lub wykończeń innego typu.
W zależności od ich zastosowania wyróżniamy trzy grupy narzędzi: narzędzia służące do rozrabiania i trzymania materiału masy gipsowej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej, który będziemy nakładać. narzędzia o nakładania lub rozprowadzania tego materiału; narzędzia do jego wygładzania. Wymieszany materiał powinien znaleźć się jak najbliżej miejsca pracy. Możemy go trzymać na płycie lub sklejce wodoodpornej, z której z łatwością przy użyciu pacy nabierzemy potrzebną ilość na tacę zwaną „hawk”. Tace tego typu nie są jeszcze zbyt popularne, ale z kawałka cienkiej sklejki o wymiarach 30 x 30 cm z łatwością możemy taką tacę wykonać sami. Wystarczy tylko przymocować trzonek i narzędzie będzie gotowe. A ponieważ jest bardzo wygodne w użyciu, z pewnością ułatwi nam pracę. Materiał – masę gipsową, zaprawę lub masy wyrównawcze do podłóg -nakładamy i rozprowadzamy pacą metalową.
Powierzchnie tynku wyrównujemy drewnianą lub styropianową pacą, lub rysujemy specjalną pacą z bolcami po to, aby zwiększyć przyczepność powierzchni przed położeniem następnej warstwy.
Gipsowane powierzchnie należy wyrównać i wygładzić metalową pacą do gipsowania. Gipsowane narożniki wykańczamy kielniami do profilowania narożników wewnętrznych lub zewnętrznych.
Dodatkowo można też samodzielnie wykonać grzebień, który posłuży do rysowania powierzchni po to, aby zwiększyć jej przyczepność, oraz z trzech listewek zbić kątownik murarski, który przyda się do sprawdzania kątów.

Jezeli będziemy stosowac gotowej masy gipsowej,będziemy potrzebować następujące narzędzia:

Pędzla – do nakladania masy gipsowej, oraz duzej plastikowej szpachli do jej wygładzania