Wybór odpowiedniego kleju

Wybór odpowiedniego kleju

Jak w przypadku tapet, niezwykle ważną sprawą jest dobór właściwego kleju, odpowiedniego dla danego rodzaju płytek okładzinowych, powierzchni oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Płytki ceramiczne powinno się mocować specjalnym klejem, kupowanym w postaci sproszkowanej lub gotowej.

Istnieją specjalne kleje wodoodporne, polecane do naklejania kafelków w kabinach prysznicowych czy na ścianie w okolicy umywalki; kleje mrozoodporne stosowane na ściany zewnętrzne, jak również kleje odporne na działanie wysokich temperatur, stosowane w kuchni czy wokół kominków. Można także nabyć specjalny klej zachowujący elastyczność, do naklejania płytek tam, gdzie może im grozić przemieszczanie (płyty wiórowe i paździerzowe); zazwyczaj kupujemy go w postaci dwuskładnikowej. Na nierównych powierzchniach stosujemy grubą warstwę kleju zaprawowego, na powierzchni gładkiej wystarczy cienka warstwa.

Płytki korkowe powinno się przyklejać – w zależności od załączonej instrukcji – niepalnym klejem do ścian lub podłóg, ewentualnie klejem rozpuszczalnym w wodzie. Do płytek ceglanych potrzebny nam będzie specjalny klej. Kafelki lustrzane, plastykowe i metalizowane przylepiamy za pomocą specjalnej taśmy klejącej. Na 1 m² potrzeba zwykle 1 l kleju.