Płytki ścienne

Płytki ścienne

Współczesne ceramiczne kafelki ścienne to płytki gliniane, powleczone z jednej strony dekoracyjną glazurą, która po wypaleniu daje trwałą, wodoodporną i niebrudzącą powierzchnię. Obok gładkich płytek jednobarwnych spotyka się płytki ze wzorem oraz płytki freskowe, które ułożone w określonej kolejności tworzą większy wzór. Na sąsiedniej stronie omówiono cechy poszczególnych rodzajów okładzin.

Płytki korkowe produkuje się ze sprasowanych warstw kory drzewnej. Można je kupić w wersji lakierowanej i nie lakierowanej, jak również w różnych odcieniach naturalnego drewna; niekiedy także z określonym kierunkiem ułożenia słoi. Korek jest miły w dotyku i posiada właściwości izolujące przed hałasem i wysoką temperaturą, łatwo się jednak brudzi, w związku z czym należy zaimpregnować jego powierzchnię pokostem poliuretanowym. Niektóre płytki korkowe są fabrycznie nasączane substancją zapewniającą im wodoodporność i zmywalność.

Płytki mozaikowe to najczęściej niewielkie ceramiczne kwadraciki o boku długości około 2,5 cm (spotyka się także i bardziej wymyślne, uzupełniające się nawzajem kształty) naklejone obok siebie na siatce lub papierze.

Nakleja się je i łączy tak samo jak inne płytki ceramiczne. Oba rodzaje kafelków mają podobne właściwości, płytki mozaikowe są jednak znacznie droższe.

Płytki lustrzane to kwadratowe bądź prostokątne kawałki lustrzanej szyby, zwykłej lub barwionej.

Łatwiej je zamontować niż lustra o dużej powierzchni, pod warunkiem, że ściana będzie idealnie gładka, bowiem wszelkie nierówności wpłynęłyby niekorzystnie na jakość odbicia.

Płytki ceglane występują w kilku wariantach barwnych i są najczęściej przycięte do rozmiarów prawdziwej cegły, tak by wyłożona nimi ściana sprawiała wrażenie murowanej. Płytki metalowe, najczęściej w barwie złota, srebra lub miedzi, błyszczące lub matowane, mają własności izolujące ciepło. Są zmywalne, niemniej każdy ślad należy usuwać natychmiast po zaplamieniu. Mają porowaty spód, można je przycinać nożyczkami i zaginać; mocuje się je za pomocą samoprzylepnej taśmy. Metale są dobrymi przewodnikami, toteż należy je przyciąć wokół gniazdek i przełączników.

Płytki winylowe i plastykowe produkowane są z cienkich arkuszy tworzywa. Są ciepłe w dotyku i mają właściwości dźwiękochłonne. Podobnie jak płytki metalowe, mają porowaty spód, dają się ciąć nożyczkami, zaś do ich naklejania stosuje się odpowiedni klej lub taśmę samoprzylepną.