Kamień naturalny – niezastąpiony budulec

Jak różne są rodzaje skał stosowanych w budownictwie, tak wszechstronne są możliwości ich zastosowania wokół domu. Można z nich wykonać wysoki mur, małą, skalną wysepkę, koryto strumyka ogrodowego, drogę dojazdową lub taras, względnie schodki.

Obok dużej ilości rodzajów skał decydujący wpływ na powodzenie naturalnego materiału ma bogata oferta, zróżnicowana budowa i niepowtarzalny wygląd zewnętrzny.

O  tym, że skała może być czymś więcej niż tylko okładziną podłogową, świadczą przedstawione tu przykłady. Jednak pomimo szerokiej gamy kształtów, kolorów i gatunków, kamień przegrywa konkurencję z kostką brukową, która jest coraz częściej stosowana jako okładzina tarasu i do budowy drogi dojazdowej. Kamień używany jest przeważnie do brukowania niewielkich powierzchni lub upiększania okazałych dziedzińców. Efektownie prezentują się płyty wielokątne, szczególnie z porfiru, chociaż granit też może być interesującą alternatywą. Jako okładzinę schodów stosuje się granit, marmur lub marmur jurajski. Łatwa pielęgnacja, duży wybór kolorów oraz niewielka grubość płytek okładzinowych (już od 8 milimetrów), to czynniki przemawiające za naturalnym materiałem. Znacznie droższym rozwiązaniem jest wykonanie całych schodów z litego kamienia.