Co robić gdy właściciel nie chce oddać kaucji

Właściciel nie chce oddać kaucji – co robić?

Początek wakacji wiąże się często z opuszczaniem mieszkań przez studentów w różnych miastach oraz powrotem do domów. Najczęściej wszystko da się załatwić bardzo szybko. Czasem jednak pojawiają się problemy i właściciel nie chce oddać kaucji, bo uważa, że mieszkanie nie jest w takim stanie, w jakim było wynajmowane. Czasami po prostu właściciel chce zarobić na studentach i odświeżyć mieszkanie za ich pieniądze, bo przecież takie sprawy najczęściej nie są eskalowane i wszyscy chcą to załatwić ugodowo. Jak zabezpieczyć się przed takim oszustwem?

Przed zdaniem mieszkania należy zrobić zdjęcia każdego kąta w mieszkaniu – wszystko co tylko się da (najlepiej jeśli będziemy mieli takie zdjęcia z okresu, kiedy wprowadzaliśmy się do mieszkania). Następnie należy przygotować dokument zdania mieszkania, w którym należy napisać, że mieszkanie zostało zdane w takim stanie jak zostało wynajmowane. Jeśli właściciel podpisze dokument (potrzebne są 2 wersje zawsze!), nie mamy się czym przejmować, bo potwierdził podpisem, że wszystko jest w porządku.

Jeśli nadal nie będzie chciał oddać kaucji, wystarczy skierować sprawę do e-sądu na stronie rządowej. Można ją łatwo znaleźć w sieci. Skierowanie sprawy jest bardzo tanie, trzeba wszystko dobrze udokumentować. Najczęściej właściciel boi się już samego skierowania do e-sądu i oddaje czym prędzej kaucję. Oby tak się stało!