Naklejanie wklęsek – sztukaterii gipsowych

Naklejanie wklęsek gipsowych

Przygotuj podłoże tak samo jak dla wklęsek styropianowych. Przyklejaj wklęski, przycinając odpowiednie długości i umocowując je dodatkowo na czas schnięcia wbitymi w ścianę gwoździkami.
Można wprawdzie kupić gotowe elementy narożnikowe, jeśli ich jednak nie używasz, musisz odpowiednio wyprofilować krawędzie wklęsek zachodzące na róg czy stykające się w kącie. Wklęski gipsowe są najczęściej sprzedawane wraz z papierowym szablonem.
Po przyłożeniu szablonu należy odrysować linię cięcia dla połączenia kątowego lub narożnego. Do prostych cięć możesz użyć piłki o drobnych ząbkach, do profilowania – piłki lub ostrego noża. Wszelkie nierówności wygładzaj papierem ściernym.
Rozrób klej do okładzin gipsowych do konsystencji śmietany i nałóż grubą warstwą na spód wklęski.
Wciśnij ją na miejsce. Nadmiar kleju wykorzystaj natychmiast do wypełnienia nieszczelności na złączach, resztę usuń wilgotnym pędzelkiem, nim zdąży zaschnąć. Po wyschnięciu kleju (zazwyczaj po 24 godzinach) możesz pomalować wklęskę farbą emulsyjną.

Profilowanie krawędzi narożnikowych

1 Posłuż się załączonym szablonem odrysowując linię cięcia. Do przecinania użyj ostrego noża, następnie wygładź nierówności papierem ściernym.

2 Nałóż na wklęskę grubą warstwę kleju i dociśnij ją na miejsce. Wbij podtrzymujący gwoździk. Wypełnij szczeliny klejem i zmyj jego nadmiar.