Okładziny sufitowe i sufity podwieszane

Okładziny sufitowe

Okładziny sufitowe mocowane bezpośrednio do stropu pozwalają zminimalizować grubość zabudowy i skorygować niewielkie nierówności płaszczyzny stropu konstrukcyjnego. Do wykonywania okładzin sufitowych należy stosować płyty g-k o grubości 12,5 mm.

Charakterystyczne systemy okładzin sufitowych:

•    Opłytowanie mocowane na łatach drewnianych.

•    Opłytowanie mocowane na profilach kapeluszowych.

•    Opłytowanie mocowane na profilach sufitowych CD 60 i wieszakach bezpośrednich lub na uchwytach elastycznych.

Sufity podwieszane na ruszcie z profili sufitowych CD 60

Dostępnych jest kilka systemów sufitów podwieszanych z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych, na które składają się elementy mocujące, wieszaki, profile z blachy stalowej oraz opłytowanie z płyt o grubości 12,5 mm.

•    Ruszt pojedynczy jednowarstwowy to konstrukcja stosowana w wąskich pomieszczeniach, których szerokość nie przekracza 4,0 m – np. w korytarzach.

•    Ruszt dwuwarstwowy krzyżowy to konstrukcja zalecana w pomieszczeniach o szerokości przekraczającej 4,0 m. W standardowym wykonaniu wieszaki są rozmieszczone w rozstawie 120 x 120 cm. Zawiesza się na nich górną warstwę rusztu z profili CD. Profile, do których przykręcana będzie płyta g-k, zawiesza się prostopadle do górnej warstwy rusztu na łącznikach krzyżowych. Rozstaw pomiędzy tymi profilami zależy od grubości opłytowania oraz kierunku płyt względem profili.

•    Ruszt jednowarstwowy krzyżowy pozwala zamocować pojedynczą płytę do rusztu na całym jej obwodzie. Wieszaki rozmieszcza się w rzędach oddalonych od siebie o 120 cm w rozstawie od 50 do 120 cm (uzależnionym od funkcji i przewidywanego ciężaru opłytowania).