Mocowanie płyt styropianowych

Mocowanie płyt styropianowych

Płyty te można bez większego wysiłku nałożyć na równą powierzchnię sufitu, pod warunkiem, że podłoże będzie czyste, suche i wolne od resztek farby czy tapety. Nadają się do każdego pomieszczenia, ale szczególnie należy je polecać do łazienek, gdzie występuje duża kondensacja pary wodnej. Styropian ma własności izolujące, toteż może służyć do uszczelniania sufitów, do których nie ma dostępu od strony dachu. Układanie należy zacząć od środka sufitu, wyznaczonego przez naciągnięcie nakredowanego sznurka między środkami przeciwległych ścian. Bywa jednak tak, że położenie lampy lub nieregularny kształt pokoju sprawi, że ułożenie na krawędziach płytek o równej szerokości okaże się niemożliwe. Wówczas trzeba będzie punkt centralny przesunąć.

Posmaruj spód pierwszej płyty klejem do styropianu i umocuj ją tak, by jej boki pokrywały się z przecinającymi się liniami kredowymi. Umocuj pozostałe płyty na styk, przesuwając się w kierunku od środka do krawędzi ścian. Dzięki swojej lekkości płytki przyklejają się do sufitu w ciągu kilku sekund.

Płyty polistyrenowe można pomalować farbą emulsyjną. Nie jest to zadanie łatwe, ze względu na porowatość powierzchni i głębokie spoiwa w kształcie litery V, toteż najlepiej pomalować płyty na parę dni przed umocowaniem ich na suficie. Pamiętaj jednak, że nie wolno ich malować farbami olejnymi, stwarzającymi zagrożenie pożarowe. Wodna farba emulsyjna jest pod tym względem bezpieczna.

Dociskanie płyt
Posłuż się płytą pilśniową, nieco większą od płyt styropianowych. Dzięki temu unikniesz odciśnięcia w styropianie swoich palców.

MOCOWANIE SUFITOWYCH PŁYT WIÓROWYCH
Jeśli sufit jest w złym stanie, należy poprawić jego powierzchnię przed położeniem płyt polistyrenowych. Połączone na jaskółczy ogon płyty można przymocować bezpośrednio do listew 75 x 25 mm pod kątem prostym do belek stropowych i rozmieszczonych co 30 lub 60 cm, tak by krawędzie płyt można było do nich przybić tuż przed rowkiem. Występ następnej płyty wsuwa się w rowek przybitej, powatzrzając czynności aż do pokrycia całego sufitu.