Przyklejanie wklęsek styropianowych i wiórowych

Przyklejanie wklęsek styropianowych i wiórowych

Wklęski podsufitowe, umocowane w miejscu połączenia ściany i sufitu, są dobrym rozwiązaniem wykończeniowym dla sufitu wykładanego płytami. Łagodzą one kanciastość pokoju i ukrywają pęknięcia powstałe w wyniku ruchów ścian.

Istnieją trzy typy wklęsek: gipsowe, styropianowe i z włókna bawełnianego. Wklęski styropianowe sprzedawane są w odcinkach metrowej długości. Oddzielnie można kupić specjalne elementy narożnikowe (wklęsłe i wypukłe).

Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy podłoże jest czyste, suche i wolne od łuszczącej się farby lub tapety. Następnie za pomocą napiętego nakredowanego sznurka zaznacz poziomą linię prowadzącą dla dolnej krawędzi wklęski. Jeśli masz usunąć jedynie wąski pasek tapety, przetnij ją ostrym nożem i zeskrob na sucho.

Woda mogłaby spowodować odstawanie pozostawionej na ścianie tapety.
Posmaruj spód wklęski specjalnym klejem i wciśnij ją w wybrane miejsce. Jeśli ściana lub sufit są nierówne, użyj gęstszego kleju do okładzin ceramicznych.
Przyklejaj pozostałe proste odcinki dociskając je do siebie na złączach. Jeśli zajdzie potrzeba skrócenia wklęski, przyłóż w miejscu cięcia linijkę i przetnij ostrym nożem.

Rozpoczynanie pracy od wklęsek narożnikowych

1 Za pomocą napiętego nakredowanego sznurka zaznacz linię prowadzącą dla dolnej krawędzi wklęski; linię na suficie zaznacz obrysowując ołówkiem górną krawędź przymierzanego odcinka. Następnie posmaruj klejem spód wklęski narożnikowej i wciśnij ją na miejsce. Zostaw do przeschnięcia.

2 Posmaruj klejem spód wklęski prostej i umieść na ścianie wzdłuż linii prowadzącej dociskając jej boczną krawędź do krawędzi wklęski narożnikowej. Zawsze zaczynaj pracę od naklejenia elementu narożnikowego. Do przycinania zbyt długich odcinków użyj ostrego noża lub piłki o drobnych ząbkach.