Jak przygotować i malować sufit?

Jak przygotować i malować sufit?

Zanim przystąpimy do malowania pokrytego farbą sufitu zmywamy go wodą z dodatkiem mydła malarskiego. W tym celu posługujemy się pędzlem ławkowcem. Jeśli jakieś plamy nie dają się zmyć, zamalowujemy je farbą podkładową.

O ile to możliwe z pomieszczenia usuwamy wszystkie meble, a podłogę zabezpieczamy folią ochronną. Żeby się nie przesuwała możemy ją przymocować taśmą do listwy podłogowej. Malowanie zaczynamy od krawędzi – tutaj będzie potrzebny wąski pędzel. Jeżeli wokół krawędzi sufitu została zamontowana listwa ozdobna przykrywamy ją taśmą maskującą lub (jeśli jej powierzchnia jest zmywalna) zaraz po zakończeniu malowania starannie myjemy.
Wystające z sufitu kostki i kable od żyrandola okręcamy folią i zaklejamy taśmą. Dla własnego bezpieczeństwa możemy przed malowaniem wyłączyć bezpieczniki.
Gdy mamy już pomalowane krawędzie pozostałą powierzchnię sufitu malujemy wałkiem lub pędzlem ławkowcem. Wałek mocujemy na kiju teleskopowym lub korzystamy z drabiny schodkowej. Po wyschnięciu farby nakładamy na sufit drugą warstwę.