Płyty warstwowe na podłogi

plyty-warstwowe
plyty-warstwowe

Miękkie płyty pilśniowe
Do konstrukcji podłoży stosuje się miękkie płyty pilśniowe najczęściej w powiązaniu z suchymi podsypkami. Z jednej strony służą one do pokrycia ziarnistego materiału izolacyjnego (np. ze spęczniałych na gorąco skał wulkanicznych), z drugiej strony jako płaska podkładka w budowie podłoża, izolująca od hałasu.
Podczas, gdy gotowy parkiet może być układany pływająco bezpośrednio na dwóch warstwach miękkich płyt pilśniowych, to wykładziny dywanowe lub PCV wymagają dodatkowego, twardego podkładu np. z płyt wiórowych lub gipsowo-włóknistych.

Płyty gipsowo-włókniste

Elementy suchego jastrychu z płyt gipsowo-włóknistych można stosować łatwo i wielostronnie. Dopuszczone są one jako konstrukcje ogniwo-ochronne i nadają się do wykańczania wilgotnych pomieszczeń. Są przy tym znacznie lżejsze niż zwykłe jastrychy mokre, wymagają tylko krótkiego czasu układania, można po nich chodzić natychmiast po ułożeniu i nadają się jako podstawa dla wszelkiego rodzaju wykładzin podłogowych. Poza tym są dobrą izolacją cieplną i chronią przed hałasem.

Elementy jastrychu z włókien gipsowych składają się z dwóch przestawionych płyt o grubości 10 mm i znajdującej się pod nimi warstwy z twardej pianki, izolując cieplnie i przeciwdźwiękowo. Przez obiegowe, zakładkowe połączenie daje się bez trudu uzyskać mocne i płaskie połączenie z sąsiednimi płytami. Elementy jastrychu z włókien gipsowych mogą być stosowane we wszystkich rodzajach układania, na legarach podłogowych lub pływająco. Zamocowanie odbywa się przez przykręcenie płyt do podłoża lub przez sklejenie płyt ze sobą przy układaniu pływającym.

Obróbka płyt może być wykonywana piłowaniem, zarysowaniem, struganiem, wierceniem i szlifowaniem. Zbędne są specjalne narzędzia. Chodliwe formaty (50 cm na 150 cm) można łatwo transportować. Ciężar ich wynosi w zależności od grubości 17 do 20 kg na element. W handlu można również nabyć płyty gipsowo-włókniste bez warstwy izolacyjnej. Idealnie nadają się do wykładania ścian, sufitów z belek drewnianych i skosów dachów. Mocowanie tutaj odbywa się gwoździami, wkrętami iub gwoździami klamrującymi. Złącza są spoinowane, a następnie zamykane specjalną szpachlówką do szczelin i lekko przeszlifowane.

Gipso-korton
Elementy suchego jastrychu z gipso-kartonu maja te same zalety, co płyty gipsowo-włókniste. Jako płyty warstwowe mają one podkład izolujący cieplnie i przeciwdźwiękowo z warstwy twardej pianki.

Ekolog rodzi
Przy wykańczaniu wnętrz płytkami gipsowo-włóknistymi nie należy się obawiać oparów środków ochrony drewna lub formaldehydu. Płyty mają własności odporności na zwierzęce szkodniki i przeciw wilgotnościowe bez dodatkowej obróbki chemicznej.