Układanie podłogowych płytek winylowych i plastykowych

Układanie podłogowych płytek winylowych i plastykowych

Większość płyt winylowych to płytki samoprzylepne. Ochronną warstwę papieru zakrywającą podklejony spód zdejmujemy tuż przed położeniem płyty. Jeśli płytki nie są samoprzylepne, rozsmaruj na powierzchni około 1 nr klej do wykładzin winylowych i ułóż płytki; następnie powtórz całą operację na kolejnym metrze kwadratowym. Zawsze układaj płytki w określonej kolejności dopychając je mocno do siebie. Każdą z płytek dociśnij mocno do podłoża, nie wykonując przy tym jednak lekkich ruchów obrotowych, jak w przypadku płytek ceramicznych, by klej nie wydostał się na powierzchnię płytki.

Tuż przy ścianach musisz odmierzyć i przyciąć płytki brzegowe, pamiętając o dopasowaniu wzorów płytek z deseniem. Przycinaj płytki stosując metodę dla płyt styropianowych. Połóż płytkę do przycięcia na ostatniej pełnej płytce, po czym połóż na nich jeszcze jedną płytkę opierając ją krawędzią o listwę przypodłogową. Narysuj flamastrem linię cięcia wzdłuż jej przeciwległej krawędzi. Następnie odetnij zbędny fragment nożycami lub ostrym nożem prowadzonym wzdłuż stalowej linijki.

Tam, gdzie trzeba będzie wyciąć nietypowy kształt, np. wokół rur lub obramienia drzwi, wykonaj szablon z kartonu, po czym przerysuj wzór na płytkę. Wycinając otwór na rurę, zrób nacięcie biegnące do krawędzi płytki. Znajdzie się ono między rurą a listwą podłogową i będzie prawie niewidoczne. Jeśli masz wyciąć linię falistą, najpierw odwzoruj pożądany kształt za pomocą drutu lutowniczego, a następnie obrysuj jego kontur na płytce.
Płytki imitujące drewno lub marmur należy układać tak, by linie na sąsiadujących płytkach biegły w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu unikamy monotonii i podkreślamy dekoracyjne walory płytek. Przy układaniu płytek samoprzylepnych staraj się unikać błędów, jako że ponowne doklejanie zmniejsza ich przyczepność do podłoża.

Przygotowywanie płytek podłogowych winylowych lub plastykowych
Tuż przed położeniem płytki zedrzyj ochronną warstwę papieru.

Przycinanie płytki w kształcie litery L
1 Jeden z boków będzie musiał mieć taką samą szerokość jak sąsiadująca z nim płytka brzegowa. Za pomocą drugiej płytki wytycz linię cięcia.
2 Wytnij kształt wzdłuż naznaczonych linii, a następnie posmaruj podłogę klejem i umieść przyciętą płytkę, dociskając jej brzegi do brzegów sąsiednich płytek. Innym rozwiązaniem jest sporządzenie szablonu.
3 Następnie przełóż płytkę na drugą stronę narożnika i zaznacz drugą linię cięcia. Będzie to drugie ramię litery L.