Jaki pędzel lub wałek malarski wybrać i jak je prawidłowo używać?

Cokolwiek malujemy – ramę okienną, czy też cały dom -głównym zadaniem jest przeniesienie farby z puszki na malowaną powierzchnię. Jak zawsze, dobór odpowiedniego narzędzia jest podstawą dobrze wykonanej pracy.

Bez względu na wielkość malowanej powierzchni, pamiętaj że farbę o odpowiedniej konsystencji należy nakładać szybko i równo. Jeżeli jest kładziona za grubo – będzie spływać, jeżeli za cienko – nie pokryje starego wykończenia i nie wyschnie do równego połysku.
Końcowy efekt pracy w dużej mierze zależeć będzie od użycia odpowiednich narzędzi. Wszystkie pędzle, wałki i poduszki mają odpowiednie przeznaczenie.

Różne rodzaje pędzli:
Są wciąż najpopularniejszymi narzędziami do malowania.
Wytrzymałe, łatwe do czyszczenia i bardziej uniwersalne niż wałki i poduszki. Ze standardowych rozmiarów pędzli – 15 do 1-50 mm -wybierz odpowiedni do wykonywanej pracy.
Duże 150-milimetrowe pędzle do emulsji są idealne do malowania ścian i powinny być używane do pokrywania dużej powierzchni. 100-mili metrowe pędzle ogólnego zastosowania służą do nakładania emulsji lub farby matowej na ściany. Do malowania wąskich pasków należy użyć małego, 15-milimetrowego pędzla.
Przycięta pod kątem szczecina pędzla ułatwia „wcinanie się” w wewnętrzne kąty ram okiennych, opasek ościeżnicy i listew przypodłogowych lub tam, gdzie potrzebna jest równa linia na styku dwóch kolorów, np. między ścianą a sufitem. Do malowania farbą połyskową powierzchni drewnianych ram okiennych, framug drzwi lub większych płaszczyzn – służy pędzel ogólnego zastosowania.
Specjalny pędzel do malowania grzejników umożliwi malowanie trudno dostępnych miejsc za grzejnikami ; i rurami. Jest to nieocenione narzędzie, jeśli chcesz, by twoja praca wyglądała profesjonalnie.
Są także cienkie, delikatne pędzelki’, przeznaczone do bardziej precyzyjnych prac, np. malowania dekoracyjnych linii na meblach.

Kociołki i wanienki
Kociołki służą do przechowywania| małej ilości farby podczas pracy dolewaj jej co jakiś czas i dokładnie przykrywaj puszkę farby pokrywką.
Plastykowe i blaszane kociołki są odpowiednie dla wszystkich typów farb. Użyj haków, by wieszać je na szczeblach drabiny; dzięki temu ręce będziesz miał wolne.
Jeżeli używasz wałka malarskiego, potrzebna ci będzie odpowiednia plastykowa wanienka do szybkiego i równomiernego rozprowadzania farby na wałku. Są również dostępne wanienki z wytłaczanej blachy – typ faworyzowany przez profesjonalistów| z dużym zagłębieniem na farbę i grzbietową powierzchnią nabierania