Jaki pędzel lub wałek malarski wybrać i jak je prawidłowo używać?

Różne rodzaje wałków
Maluje się nimi szybciej niż pędzlem i są idealne do dużych powierzchni ścian i sufitów. Sprawdzają się na chropowatych powierzchniach posiadając ozdobną fakturę, ale trudno nimi malować starannie do końca, szczególnie gdzie dwie powierzchnie łączą się w wewnętrznym kącie: tam najlepiej użyć pędzla.
Jest wiele| rodzajów wałków ;malarskich a dokonanie właściwego wyboru zależy od typu farby
i powierzchni do malowania.
Gładkie, krótkie wałki są odpowiednie do nakładania farby połyskowej, matowej i gruntowej. Do wykończenia punktowego (tepowanego) przy farbach o ziarnistej fakturze, użyj wałka piankowego. Do farb emulsyjnych i murarskich najlepszy będzie wałek z głęboko osadzonym trzpieniem, który stosuje się na szorstkich powierzchniach, jak np.
tapety wytłaczanym wzorem czy ceglany mur.
Mały ustawiony pod kątem wałek o długim uchwycie pozwoli sięgnąć do trudno dostępnych miejsc.

Poduszki do malowania
Poduszki do farby są wykonane z tkaniny o krótkim włosie |przymocowanej do podkładu z gąbki. Podczas malowania formują równą
farby połyskowej lub emulsyjnej, mogą też być używane dla uzyskania efektów dekoracyjnych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów poduszek. Mała jest najczęściej używana do malowania ram okiennych. Średnie (70 x 55 mm) używane są do mniejszych powierzchni ściennych i konstrukcji drewnianych, natomiast duże (160 x 100 mm) wykorzystuje się do nakładania farby emulsyjnej na ściany. w sklepach branżowych można dostać specjalną poduszkę do kątów i wewnętrznych. Dwa kółeczka przesuwają się po powierzchni, która nie ma być malowana.
Używając poduszki, będziesz potrzebował wanienki malarskiej z wałkiem, dzięki której można równomiernie nasycić poduszkę bez konieczności zanurzania jej w farbie. Poduszki, wałek i wanienkę najlepiej i najtaniej – kupić w komplecie.
Wszystkie narzędzia malarskie należy po pracy dokładnie umyć, w przeciwnym wypadku staną się bezużyteczne. Zmycie farby emulsyjnej ciepłą wodą z dodatkiem detergentu jest dość łatwe. Rozdziel szczecinę Narzędzia malarskie – wałek, dożę pędzle do farby emulsyjnej i specjalni pędzle „do wcięć”.
pędzla i delikatnie wyciśnij poduszkę wałka, żeby usunąć resztki farby. Na koniec wypłucz pędzle, poduszki i wałki pod bieżącą zimną wodą, aż będzie spływać zupełnie czysta.
Narzędzia używane do farby połyskowej oczyść w terpentynie, benzynie lakierniczej lub innym odpowiednim środku czyszczącym. Następnie umyj je wodą z mydłem i dokładnie wypłucz. Usuń resztki wody i wyrównaj szczecinę pędzli.